Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Hołd dla poległych

W wielu miastach diecezji w samo południe, w rocznicę zakończenia II wojny światowej, pod pomnikami składano kwiaty.

8 maja 1945 roku oficjalnie zakończył się największy konflikt w historii. Niemcy podpisały kapitulację i złożyły broń. Rozpętana przez naszego zachodniego sąsiada wojna pochłonęła niemal 80 mln ofiar i objęła kilka kontynentów. W 69. rocznicę zakończenia II wojny światowej w wielu miastach diecezji oddawano hołd poległym.

Na cmentarzu wojskowym w Trojanowie burmistrz Piotr Osiecki oraz gen. bryg. Stefan Mordacz, dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, złożyli kwiaty pod pomnikiem bohaterów września 1939 roku i innych pomordowanych przez Niemców na ziemi sochaczewskiej. Na trojanowskim cmentarzu pochowanych jest 3693 żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego Armii „Poznań” i „Pomorze”,  poległych w trakcie bitwy nad Bzurą, w tym 142 ofiary mordów oraz 20 partyzantów, którzy zginęli w Bronisławach. To największy cmentarz żołnierzy poległych w bitwie nad Bzurą.

O obrońcach ojczyzny pamiętano także w Skierniewicach. Uroczystości odbyły się na skwerze Inwalidów Wojennych. W samo południe pod pomnikiem Wyzwolenia władze samorządowe i związki kombatanckie złożyły kwiaty i uczciły pamięć poległych. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przejechali na cmentarz św. Józefa, gdzie pod pomnikiem Szarych Szeregów i na kilku grobach żołnierzy zapalili znicze.

W Kutnie uroczystości miały miejsce na cmentarzu komunalnym, w miejscu pamięci narodowej. W uroczystości zorganizowanej przez Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wzięli udział m.in kutnowscy kombatanci oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2. W ceremonii uczestniczyli również wicestarosta Konrad Kłopotowski oraz wiceprezydent miasta Zbigniew Wdowiak.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma