Nowy numer 28/2018 Archiwum

Upamiętnią ofiary

We wrześniu w Osuchowie stanie pomnik ofiar tragicznego pożaru jaki wybuchł w spichrzu w 1948 r.

W tym roku z inicjatywy władz samorządowych gminy, Zespołu Szkół w Osuchowie, a także samych osuchowian i mieszkańców okolicznych miejscowości mają zostać upamiętnione ofiary tragicznego pożaru spichrza, do jakiego doszło w Osuchowie 26 września 1948 roku. 

Pamiątkowy kamień z tablicą, zawierającą nazwiska tragicznie zmarłych, stanie w centrum Osuchowa, natomiast w miejscu, gdzie przed 66-laty stał spichlerz, w którym odbywała się zakończona tragedią zabawa, postawiony zostanie symboliczny metalowy krzyż.

Spotkanie, na którym ostatecznie zatwierdzono lokalizację pomnika i listę osób, których nazwiska  umieszczone zostaną na postumencie, odbyło się w budynku osuchowskiego Zespołu Szkół. Uczestniczyło w nim kilkunastu zainteresowanych mieszkańców Osuchowa i sąsiednich  miejscowości, a także burmistrz Józef Grzegorz Kurek, dyrektor Zespołu Szkół Elżbieta Sajak, historyk Bogdan Kierzkowski oraz przedstawiciele Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego - Barbara Gryglewska i Piotr Dymecki.

Zebrani ustalili treść tablicy, poświęconej tragicznie zmarłym, a także dyskutowali nad liczbą osób, które utraciły życie w pożarze. Informacje o liczbie ofiar są  bardzo rozbieżne - od 22 do ponad 50. Ustalenie dokładnej liczby jest trudne, bo nie zachowały się dokumenty, które jednoznacznie wskazywałyby, ilu dokładnie uczestników nieszczęsnej zabawy straciło życie w płomieniach gorejącego spichrza.

Przedstawicielom MSH i Zespołu Szkół udało się potwierdzić jedynie 25 nazwisk ofiar, które zostaną umieszczone na pomniku. Co do nich zebrani mieszkańcy nie mieli żadnych wątpliwości. Większość zebranych danych członkowie MSH potwierdzili ponadto w mszczonowskim USC.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma