Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Skomplikowana ordynacja

W niedzielę 25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze czynne będą od 7.00 do 21.00.

Wybierzemy 51 deputowanych, którzy reprezentować będą Polskę na forum Unii Europejskiej. Nasz kraj podzielony jest na 13 okręgów wyborczych. Dwa z nich obejmują diecezję łowicką. Jest to okręg nr 5, do którego należą cztery miasta na prawach powiatu i 29 powiatów woj. mazowieckiego, w tym gostyniński, sochaczewski, żyrardowski i grójecki oraz okręg nr 6, którym jest całe woj. łódzkie.

Wśród kandydatów którzy ubiegają się o mandat europosła jest kilka osób wywodzących się z terenu naszej diecezji. Najbardziej znani to "jedynki" w okręgu nr 5: Janusz Wojciechowski na liście PiS oraz Tadeusz Woźniak na liście Solidarnej Polski.

J. Wojciechowski związany jest z Rawą Mazowiecką. Tu się urodził, ukończył liceum i pracował. Był posłem i wicemarszałkiem sejmu, a także prezesem NIK. Od dwóch kadencji zasiada w europarlamencie.

T. Woźniak najbardziej znany jest mieszkańcom Kutna i okolic. Był wójtem gminy Krzyżanów i gminy Dąbrowice. Od trzech kadencji zasiada w ławach sejmowych na ul. Wiejskiej w Warszawie.

Po ostatnich wynikach sondażowych spore szansę na wyjazd do Brukseli ma Adam Woch - nr 1 na liście Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikkego. To ekonomista ze Skierniewic, choć obecnie pracuje poza rodzinnym miastem.

Na liście PSL z nr 4 znajduje się łowiczanin Paweł Bejda, obecny wicewojewoda łódzki

W okręgu nr 6 z listy PO do europarlamentu startuje żyrardowianka Beata Rusinowska, dyrektor Centrum Kultury. Była już posłanką polskiego parlamentu.

Ostateczne wyniki wyborów powinniśmy poznać w poniedziałek wieczorem. Skomplikowana ordynacja wyborcza sprawia, że większe szansę mają kandydaci, których komitety wyborcze w skali kraju uzyskają lepszy wynik i gdy w ich okręgu wyborczym będzie wyższa frekwencja.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma