GN 2/2021 Archiwum

Śladem łowickiego kata

Podobnie, jak w roku ubiegłym, przewodnicy Łowickiego Oddziału PTTK z Koła im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu zorganizowali spacer dla dzieci.

Poprowadzili najmłodszych mieszkańców miasta szlakiem legend łowickich. 1 czerwca o godz. 13 w trzech punktach miasta czekali na dzieci przewodnicy Agnieszka Walczak, Zdzisław Kryściak i Piotr Zakrzewski, którzy zabrali dzieci na nietypową lekcję historii.

Podczas spaceru dzieci mogły poznać wiele legend związanych z rodzinnym miastem. Dowiedziały się, gdzie mieszkał i czym zajmował się kat łowicki, jak zakonnice broniły swojego klasztoru i sprzeciwiły się woli prymasa oraz jak czary spowodowały upadek wieży ratuszowej. Szczególne zainteresowanie wzbudziła legenda o podziemnym, tajemniczym korytarzu, prowadzącym z kolegiaty do zamku łowickiego, oraz o diable łowickim, który miał zamieszkiwać wieżę kolegiaty. Legendy przybliżały też wielkie wydarzenia z historii miasta, jak jarmarki łowickie czy wizyty znamienitych gości na dworze arcybiskupim.

Trwające ok. 1,5 godziny spacery zakończyły się przed siedzibą PTTK w Łowiczu, gdzie każde z dzieci otrzymało słodki poczęstunek oraz gdzie odbyła się loteria fantowa, w której nagrodami były książki „Spacer szlakiem legend łowickich”, długopisy z okolicznościowym nadrukiem oraz zakładki do książki wykonane techniką decoupage. Każdy uczestnik dostał też pamiątkowy znaczek udziału w spacerze z okazji Dnia Dziecka. W sumie w przechadzkach uczestniczyło ok. 40 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama