GN 2/2021 Archiwum

Msza Beethovena

Msza skomponowana przez Ludwika van Beethovena zabrzmiała w łowickiej bazylice katedralnej.

Wykonali ją w niedzielny wieczór Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina, a partie solowe - cenieni na całym świecie artyści: Aga Mikołaj - sopran, Stephanie Irányi - mezzosopran, Timothy Oliver - tenor, Stephan Loges - bas-baryton. Chór do występu przygotował Dawid Ber.

"Missa solemnis" powstawała przez 4 lata. Forma mszy w muzyce odpowiada częściom liturgii. Beethoven stworzył dzieło, które odbiega jednak od wzorców. Jego msza jest symfoniczna i nazywana nawet "X Symfonią". W partyturze kompozytor napisał: "Z serca - oby do serc trafiła".

Koncert w Łowiczu był drugim z koncertów w regionie w ramach projektu "FŁ 100", uświetniającego zbliżające się 100-lecie instytucji. Upamiętnił również 15. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Łowiczu. To było także preludium do 15. edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Inauguracja już 28 czerwca w Sieradzu. W tej edycji artyści wystąpią także m.in. w Tumie, Bednarach, Lipcach Reymontowskich i Inowłodzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama