Nowy numer 24/2018 Archiwum

Msza Beethovena

Msza skomponowana przez Ludwika van Beethovena zabrzmiała w łowickiej bazylice katedralnej.

Wykonali ją w niedzielny wieczór Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina, a partie solowe - cenieni na całym świecie artyści: Aga Mikołaj - sopran, Stephanie Irányi - mezzosopran, Timothy Oliver - tenor, Stephan Loges - bas-baryton. Chór do występu przygotował Dawid Ber.

"Missa solemnis" powstawała przez 4 lata. Forma mszy w muzyce odpowiada częściom liturgii. Beethoven stworzył dzieło, które odbiega jednak od wzorców. Jego msza jest symfoniczna i nazywana nawet "X Symfonią". W partyturze kompozytor napisał: "Z serca - oby do serc trafiła".

Koncert w Łowiczu był drugim z koncertów w regionie w ramach projektu "FŁ 100", uświetniającego zbliżające się 100-lecie instytucji. Upamiętnił również 15. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Łowiczu. To było także preludium do 15. edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Inauguracja już 28 czerwca w Sieradzu. W tej edycji artyści wystąpią także m.in. w Tumie, Bednarach, Lipcach Reymontowskich i Inowłodzu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma