Nowy numer 24/2021 Archiwum

Pamiętają o Filipie Adwencie

Z miłości do ojczyzny zostawił bogatą Francję, a w niej swoją bezpieczną przyszłość i karierę lekarską. Przybył do Polski, by jej służyć.

Mija 9. rocznica śmierci europosła Filipa Adwenta. 18 czerwca 2005 r. pod Grójcem doszło do wypadku. Z nieznanych przyczyn rozpędzony białoruski tir zjechał na wiadukcie na lewy pas ruchu i zmiażdżył samochód, w którym podróżował europoseł wraz z rodzicami i 19-letnią córką, która zginęła na miejscu. Śmierć poniósł również ojciec europosła oraz dwóch mężczyzn podróżujących w innym samochodzie osobowym, jadącym za autem F. Adwenta. Doktor Adwent zmarł 8 dni później. W wyniku ran zmarła też jego matka. Do dziś ta tragedia nie została wyjaśniona.

F. Adwent urodził się we Francji. Był cenionym lekarzem. W czasie pielgrzymki Jana Pawła II do Francji był w zespole lekarzy dbających o zdrowie i bezpieczeństwo ojca świętego. Po przybyciu do Polski pracował przez rok w sochaczewskim szpitalu.

W pierwszym rzędzie od lewej: poseł Maciej Małecki, Alicja Adwent oraz eurposeł Zbigniew Kuźmiuk   W pierwszym rzędzie od lewej: poseł Maciej Małecki, Alicja Adwent oraz eurposeł Zbigniew Kuźmiuk
Br. Mieczysław Wojtak OFMConv
- Zawsze czuł się Polakiem i zawsze tęsknił za Polską - mówi Maciej Małecki, poseł ziemi sochaczewskiej i żyrardowskiej. - W mrocznych latach 80. ub. wieku organizował pomoc dla polskich szpitali, szczególnie na Podkarpaciu. A kiedy Polska odzyskała wolność, zostawił bogatą Francję, a w niej swoją bezpieczną przyszłość i karierę lekarską, i powrócił do Polski. Zrobił to z miłości do ojczyzny.

Doskonale wiedział, że zachodnia Europa nie jest "dobrym wujkiem", który bezinteresownie chce pomóc Polsce zrujnowanej przez komunizm. Był autorem licznych felietonów, artykułów, książek i wystąpień, w których przestrzegał przed naiwnością w polskiej polityce zagranicznej i gospodarczej. Był zwolennikiem Europy ojczyzn i jej chrześcijańskiej tożsamości. Szczególnie mocno przestrzegał przed groźbą wyprzedaży polskiej ziemi. Odważnie stawał w obronie dobrego imienia Polski i Polaków, z odwagą bronił też życia dzieci nienarodzonych.

Mszy św. przewodniczył bp Józef Zawitkowski   Mszy św. przewodniczył bp Józef Zawitkowski
Br. Mieczysław Wojtak OFMConv
W Niepokalanowie odbyły się ogólnopolskie obchody rocznicy tragicznej śmierci europosła Adwenta. W obchodach wzięli udział wdowa Alicja Adwent, przyjaciele, znajomi zmarłego oraz ludzie, dla których drogie były wartości, jakimi żył i i dla których pracował F. Adwent.

Uroczystości rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Postać tragicznie zmarłego europosła przybliżył ks. dr Kazimierz Kurek, salezjanin. Wspomnieniami o doktorze Adwencie dzielili się m.in. posłowie do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski i Zbigniew Kuźmiuk.

Odbyła się także promocja książki zawierającej fragmenty pamiętnika, który F. Adwent prowadził przez lata, a zapiski dedykował dzieciom. Niektóre refleksje o Bogu, Polsce i dzieciach powstawały w szpitalach, w przerwie między zabiegami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama