Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pierwszy spacer

Łowiccy przewodnicy PTTK zapraszają na niedzielne przechadzki po mieście.

Pierwsza odbyła się wczoraj. Uczestniczyło w niej 30 osób. Obok mieszkańców Łowicza i okolicznych wsi, byli turyści z Łodzi, Warszawy, Kutna a nawet Białej Podlaskiej. Trwający ponad dwie godziny spacer poprowadził licencjonowany przewodnik z łowickiego PTTK Dorota Wiśniewska.

Podczas pierwszego spaceru turyści poznali historię Łowicza, dzieje Starego Rynku, następnie przeszli ul. Podrzeczną do kościoła ewangelicko-augsburskiego, obecnie Galerii Browarna, dawnego kinoteatru EOS oraz kościoła i klasztoru dominikanów. Dłuższą chwilę przewodniczka poświęciła na dzieje zamku prymasowskiego, rezydencji najważniejszych dostojników w Królestwie Polskim. Turyści żałowali jednak, że nie mogą zwiedzić ruin.

Następnie grupa udała się wałami nad Bzurą do parku Błonie, a dalej do bazyliki katedralnej. Tutaj turyści poznali historię kościoła oraz zasługi prymasów, szczególnie 12 arcybiskupów pochowanych w podziemiach "Wawelu Mazowsza", jak nazywana jest łowicka katedra. Spacer zakończył się na Starym Rynku przy tablicy ukazującej słynny widok Łowicza z początku XVII w. zamieszczony w "Civitates Orbis Terrarum", atlasie miast wydanym w Kolonii przez Georga Brauna i Fransa Hogenberga

Spacery w ramach akcji "Przewodnik czeka ..." są wspólnym przedsięwzięciem Łowickiego Oddziału PTTK i Urzędu Miasta. Odbywać się będą w każdą niedzielę lipca i sierpnia zawsze o 13.00. Chętni proszeni są o przyjście o tej godzinie pod punkt informacji turystycznej na Starym Rynku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama