Nowy numer 24/2018 Archiwum

Łowicki premier

Minęła 140. rocznica urodzin Władysława Grabskiego, autora przedwojennej reformy walutowej.

Jednak tylko nieliczni pamiętali o tym. Władysław Grabski był dwukrotnie premierem rządu w czasach II Rzeczypospolitej. Nazwano go "ojcem polskiej złotówki". Znany był również z działalności społecznej, której szczególnie doświadczyli współcześni mu mieszkańcy ziemi łowickiej.

7 lipca, w rocznicę urodzin łowickiego premiera, delegacja PTTK złożyła kwiaty pod jego pomnikiem w Łowiczu. Grabski z troską spoglądał z pomnika autorstwa Andrzeja Renesa, zapewne myśląc, "co zmieniło się, że jest dziś zapomniany". Dzięki uprzejmości Zofii Szalkiewicz, dyrektor ZSP nr 4 w Łowiczu noszącej imię Władysława Grabskiego, delegacja przewodników mogła zwiedzić poświęconą mu izbę pamięci.

Dzień wcześniej z inicjatywy Teresy Wojciechowskiej, nauczycielki ZSP nr 4, a zarazem przewodnika i członka Klubu Turystyki Kolarskiej "Szprycha", odbył się rajd rowerowy z Łowicza do oddalonego ok. 30 km Borowa, rodzinnej miejscowość Grabskiego. W rajdzie wzięła udział grupa nauczycieli szkoły oraz kilka osób z łowickiego PTTK.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma