Łowiccy przewodnicy PTTK nie mają wakacji. Co niedzielę dyżurują i oprowadzają nieodpłatnie turystów po mieście.
Cykliczna akcja Urzędu Miasta w Łowiczu i Łowickiego Oddziału PTTK "Przewodnik czeka..." jest już na półmetku. W minioną niedzielę 30-osobową grupę turystów m.in. z Warszawy, Otwocka i Łodzi oraz mieszkańców miasta oprowadzał przewodnik Zdzisław Kryściak.
Grupa spotkała się na Starym Rynku. O 13.00 sprzed "drewnianej chatki" - punktu informacji turystycznej - wyruszył spacer ulicami Łowicza. Z. Kryściak zdecydował się oprowadzić grupę po miejscach uwidocznionych na mapie Łowicza zawartej w dziele Jerzego Brauna "Civitates Orbis Tarrarum" ("Miasta Kuli Ziemskiej"). Widok z ok. 1607 r. ukazywał miasto w okresie jego świetności.
Już na początek wyprawy uczestnicy mogli zapoznać się z widokiem z "Civitates...", który na ogromnej planszy zawieszony jest na klatce schodowej łowickiego ratusza. Następnie ze Starego Rynku grupa przeszła ul. Zduńską do Nowego Rynku, który ma rzadko spotykany kształt trójkąta.
Kolejnym obiektem na trasie był dawny kościół i klasztor dominikański, następnie ul. Świętojańska, gdzie przybliżone zostały dzieje kościoła św. Jana, i ruiny zamku arcybiskupiego w Łowiczu. Dalsza droga grupy prowadziła do dzielnicy Bratkowice, dalej do dawnego klasztoru bernardyńskiego i kościoła Świętego Ducha. Stąd grupa przeszła do Alei Sienkiewicza, przy których mieści się klasztoru ss. bernardynek i kościoła św. Leonarda.
Cała wędrówka trwająca ok. 3 godzin, obok opowieści przewodnickiej, wzmocniona została wypowiedziami Święcickiego, Kromera, Brauna, Gaetano z XVI i XVII w. Łowicz był wówczas porównywany do Krakowa, Lwowa czy Norymbergi. Na zakończenie uczestnicy spaceru otrzymali skan artykułu z Roczników Łowickich - "Opis Łowicza w »Civitates Orbis Terrarum«" autorstwa prowadzącego spacer przewodnika.