Nowy numer 21/2018 Archiwum

W ogródku u kapucynów

W klasztorze kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą uroczyście obchodzono święto Matki Bożej Anielskiej, czyli odpust Porcjunkuli.

Świętowanie rozpoczęło się w wigilię odpustu Mszą św. z procesją eucharystyczną o godz. 18. Potem trwało nocne czuwanie, na którym z wiernymi modliły się również siostry ze zgromadzeń mających swoje domy w mieście, a  więc służki, honoratki, wspomożycielki i niepokalanki. Zgodnie z tradycją, o północy sprawowano Eucharystię - Pasterkę maryjną. W sobotę - w dzień odpustu - na Mszach św. pojawili się pielgrzymi, którzy przybyli nawet z okolic Grójca i Opoczna.

Sumie odpustowej w ogrodzie klasztoru, przy figurze Niepokalanej, przewodniczył bp Józef Zawitkowski. W homilii wspominał, jak sam w młodości tutaj pielgrzymował. Przypomniał wiernym, że komuniści zabraniali odprawiania Mszy na placu przy klasztorze, w którym przebywał przez wiele lat o. Honorat Koźmiński, patron diecezji łowickiej. - Ludzie w Nowym Mieście powinni klękać przed figurą o. Honorata. Ten wielki człowiek potrafił odmienić oblicze ziemi, przygotowując nas na czasy niepodległości. Wiedział, że trzeba nas wszystkich ofiarować Matce Bożej. Postawy Totus Tuus (cały Twój) Jan Paweł II nauczył się od o. Honorata - mówił bp Zawitkowski.

Na koniec Mszy odbyła się procesja eucharystyczna, po której bp Zawitkowski błogosławił zebranych na placu Najświętszym Sakramentem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma