Nowy numer 44/2020 Archiwum

Urodzinowy mural

Po raz pierwszy w historii "Mixer Regionalny" - do niedawna nazywany Jarmarkiem Województwa Łódzkiego - odbył się w Łęczycy.

Do zeszłego roku ta impreza, mająca na celu promowanie województwa łódzkiego, organizowana była tylko w Łodzi. W tym roku współorganizatorami ze stolicą województwa stały się również Łęczyca i Sieradz.

Gospodarzem pierwszej odsłony tegorocznego święta była Łęczyca. W sobotę 2 sierpnia kilkuset zainteresowanych przybyło, żeby wziąć udział w przygotowanych zabawach i atrakcjach.

A tych było bez liku. Poczynając od głównych punktów programu, jak przeglądy twórczości zespołów ludowych i młodzieżowych, przez wystawy prezentujące poszczególne powiaty, warsztaty związanych z rękodziełem, sztuką, a także okresem średniowiecza.

Zespół "Tryzna", w aranżacji łęczyckiego zamku, zapewnił przybyłym muzykę i tańce z okresu średniowiecza   Zespół "Tryzna", w aranżacji łęczyckiego zamku, zapewnił przybyłym muzykę i tańce z okresu średniowiecza
Monika Augustyniak /Foto Gość
Nie zabrakło aktywności dla najmłodszych, dla których przygotowano mini zoo egzotyczne, miasteczko ruchu drogowego i wiele innych zajęć, także edukacyjnych.

Zainteresowaniem cieszyła się zabawa we wspólne gotowanie. W gotowaniu grochówki w kotle o pojemności 3500 litrów pomagali sami uczestnicy imprezy, żeby zamieszać chochlą, trzeba było wejść po schodach.

Chętni mogli zwiedzić z przewodnikami łęczyckie więzienie, kolegiatę w Tumie, Zamek Królewski i Skansen w Kwiatkówku. Impreza zakończyła się spektaklem świateł przy akompaniamencie muzyki w wykonaniu Agnes Violin.

Mural powstał na kamienicy tuż przy łęczyckim zamku   Mural powstał na kamienicy tuż przy łęczyckim zamku
Monika Augustyniak /Foto Gość
Jednak najważniejszym punktem programu były obchody 95-lecia istnienia województwa łódzkiego. Na tę okazję organizatorzy zaplanowali odsłonięcie muralu, którego twórcą jest artysta o pseudonimie "Otecki".

Jest to pierwszy z murali, który ma dać początek galerii wpisanej w przestrzeń publiczną. Organizatorzy zakładają, że co roku będą wzbogacać wojewódzką kolekcję murali o kolejne malowidło.

Kolejna odsłona "Mixera Regionalnego" odbędzie się 26 sierpnia w Sieradzu, a finał - 6 września w Łodzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama