Trwa Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią, w który włączyły się miejskie szpitale.
Potrwa do piątku 8 sierpnia. Akcja w którą włączył się m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach, ma zwrócić uwagę na to, jak ważny dla noworodków jest pokarm matki.
- Pokarm naturalny w swoim składzie najbardziej odpowiada potrzebom rozwijającego się niemowlęcia - mówi dr Tadeusz Bujnowski, pełniący obowiązki ordynatora Oddziału Noworodków w WSZ w Skierniewicach. - Skład białek, tłuszczów i węglowodanów jest optymalny, a - co również bardzo ważne - karmienie piersią podtrzymuje więź psychiczną między matką a dzieckiem.
Na około 800 porodów rocznie w skierniewickim WSZ tylko kilka matek, z powodów innych niż zdrowotne, decyduje się na karmienie niemowląt mieszankami modyfikowanymi. Lekarze szpitala uświadamiają rodzące matki o roli ich pokarmu dla dziecka, a sama placówka w 1996 roku otrzymała tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku”, nadany przez UNICEF.
Dotychczas poznano ponad 200 części składowych matczynego mleka. Wiele składników jeszcze prawdopodobnie czeka na odkrycie. Dzieci karmione piersią chorują mniej, a infekcje przechodzą łagodniej. Układ immunologiczny noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Swoją dojrzałość osiąga z reguły po co najmniej trzecim miesiącu życia pozamacicznego. Do tego czasu mleko matki zapewnia dziecku ochronę immunologiczną. Dzieje się tak również w czasie choroby infekcyjnej matki. Karmienie piersią ma również duży wpływ na późniejsze życie człowieka. U dzieci, które były karmione piersią w dalszych fazach rozwoju, obserwuje się niższe ryzyko nadwagi i otyłości, cukrzycy (typu I i typu II), astmy, chłoniaka nieziarniczego oraz ziarnicy złośliwej. U dorosłych karmionych w dzieciństwie piersią obserwuje się niższe ryzyko hipercholesterolemii i nadciśnienia tętniczego.
Światowe Tygodnie Promocji Karmienia Piersią (World Breastfeeding Weeks) są organizowane na świecie od 1990 roku. Ich inicjatorem jest międzynarodowa organizacja WABA (World Alliance Breastfeeding Action), której upowszechnia karmienie piersią na świecie i zwraca uwagę na ważne aspekty i korzyści z tego wynikające - ekonomiczne, zdrowotne i obyczajowe. Obecnie tydzień jest obchodzony w około 120 krajach, zarówno przez pracowników służby zdrowia, media, jak i karmiące matki.
W Polsce Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią obchodzimy od 1993 roku.