Lutkowskie uroczystości ku czci św. Rocha tradycyjnie przygotowano z wielkim rozmachem.
Odpust w Lutkówce to od lat wielkie święto niewielkiej parafii, która potrafiła sprawić, aby uroczystości ku czci jej patrona - św. Rocha - stały się znane w całym regionie. W tym roku już po raz 14. odpust został połączony z festynem, w którego organizację, oprócz proboszcza ks. Zbigniewa Chmielewskiego i parafian, włączył się także gminny samorząd. O zapewnienie odpowiednich atrakcji, które ściągnęły do Lutkówki setki gości, zadbał Mszczonowski Ośrodek Kultury. Nim jednak na parafialnych błoniach rozpoczęła się huczna zabawa, uczestnicy odpustu wzięli udział we Mszy św. w miejscowej świątyni. Eucharystię koncelebrowali księża Józef Orzechowski i Wojciech Prawda. W odpustowej procesji towarzyszył im także proboszcz parafii. W święcie w Lutkówce uczestniczyli też burmistrza Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Osiński oraz radni Krystyna Penczonek i Marek Baumel.
Podczas homilii ks. Orzechowski prosił wiernych, aby jak najczęściej zadawali sobie pytanie, ile czasu poświęcają na duchowe doskonalenie, na obcowanie z Bogiem, a ile na sprawy, które nie wnoszą w życie niczego wartościowego. Chwalił jednocześnie mieszkańców za to, że akurat ich cechuje głęboka religijność, że chcą i potrafią współpracować ze swoim proboszczem i wraz z nim rozwijają parafię. Przykładów tego rozwoju jest wiele. Świadczą o tym chociażby odrestaurowana, zabytkowa świątynia, a także dbałość o tradycję.
Warto dodać, że festyn, jaki towarzyszy odpustowi w Lutkówce, to jedna z trzech największych gminnych imprez plenerowych. W tym roku o dobrą atmosferę zadbała doborowa grupa artystów. Jako pierwszy na scenie pojawił się zespół Marioli Majer i Włodzimierza Sadowskiego, który przez prawie godzinę bawił najmłodszych uczestników odpustu. Po występach dla dzieci przyszedł czas na program artystyczny, zatytułowany "Na cygańską nutę". Gdy publiczność nasyciła się już romskimi melodiami, swój koncert rozpoczął Chór "Słoneczko", doskonalący na co dzień swój artystyczny kunszt w MOK pod kierownictwem Honoraty Oskiery. Po występie chórzystek kierownik ośrodka Marek Baumel poprosił publiczność o szczególne oklaski dla najstarszej, już 90-letniej członkini zespołu, znanej z pogody ducha i powszechnie szanowanej - Heleny Sobczak. Trzy następne odpustowe koncerty obfitowały w muzykę taneczną. Dodatkowymi atrakcjami festynu były liczne miejsca zabaw dla dzieci, stragany, loteria fantowa, prowadzona przez Komitet Rodzicielski Szkoły Podstawowej w Lutkówce, a także pieczony dzik, którego przygotowali i zaoferowali odpustowym gościom członkowie miejscowego Koła Łowieckiego "Jenot".
Odpust został połączony z festynem, który rozpoczął się bezpośrednio po Eucharystii
Piotr Dymecki