Muzeum i Gimnazjum nr 1 w Łowiczu włączyły się w trzecią edycję akcji "Narodowe Czytanie".
Najpierw w sali barokowej łowickiego Muzeum spotkały się osoby znane z życia publicznego w powiecie łowickim, które głośno przeczytały teksty H. Sienkiewicza. Czytanie poprzedziło przedstawienie życia i twórczości pisarza.
Godzinę później czytanie dzieł noblisty (przez przedstawicieli władz miasta, różnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń) odbyło się przed budynkiem Gimnazjum nr 1 im. H. Sienkiewicza. W świat opisywany przez pisarza przenieśli zebranych uczniowie gimnazjum, którzy wystąpili w strojach z epoki. Między zebranymi przechadzały się panie w pięknych sukniach, które co chwilę zerkały na dzielnych rycerzy odzianych w zbroje.
Podczas trwania akcji zorganizowano konkursy - sprawnościowy „O szablę Wołodyjowskiego”, plastyczny polegający na malowaniu wąsów Zagłoby i Wołodyjowskiego, a także wiedzy o "Trylogii" i innych dziełach pisarza. Młodzież bez problemu odpowiadała na pytania przygotowane przez organizatorów.
Na zakończenie uczestnicy „Narodowego Czytania” wspólnie odczytali fragment: „A w dziesięć lat później, gdy majestat króla Jana III obalił w proch potęgę turecką pod Wiedniem, okrzyk ów powtarzano od mórz do mórz, od gór do gór, wszędy po świecie, gdzie tylko dzwony wołały wiernych na modlitwę”.
Podczas akcji wszystkie łowickie szkoły do swojej biblioteki otrzymały od Urzędu Miasta dzieła H. Sienkiewicza, a obecni - pamiątkowe zakładki. Przedsięwzięciu towarzyszyły wystawy poświęcona pisarzowi, a także ekranizacje jego powieści.
„Narodowe Czytanie”, które w 2012 r. zainicjował prezydent RP Bronisław Komorowski, miało także swoje odsłony w Zakładzie Karnym w Łowiczu (szczegóły TUTAJ) i w innych miastach diecezji.