Nowy numer 21/2018 Archiwum

Rawka Rzeką Roku 2014

W internetowym konkursie na Rzekę Roku 2014 Klubu "Gaja" zwyciężyła Rawka, która od lat jest niemałym wyzwaniem dla kajakarzy.

Wijąca się przez diecezję rzeka o ponad 600 głosów wyprzedziła rzekę Świder płynącą przez Otwock. Zacięta walka w internetowym głosowaniu trwała do ostatnich chwil. W całym konkursie internauci oddali łącznie 20.390 ważnych głosów. Rawka - zgłoszona do konkursu przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego - otrzymała 7403 głosów.

 Warto dodać, że zwycięska rzeka jest ostoją olbrzymiej różnorodności gatunków roślin i zwierząt. Posiada też wybitne walory rekreacyjne,  turystyczne i  edukacyjne.  Z tych też powodów często bywa nazywa rzeką-nauczycielką. Na łąkach nad jej brzegami bardzo często odbywają się plenerowe lekcje ornitologii, entomologii czy botaniki.

Konkurs na Rzekę Roku to sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc, zdobywanie wiedzy na ich temat, a także na zwiększenie zainteresowania środowiskiem przyrodniczym, historycznym czy kulturowym wokół nich. - Bardzo cieszę się, że moja ulubiona rzeka, z którą mam wiele wspomnień związanych, została doceniona - mówi Michał Rosiński, który do oddania głosu na Rawkę namówił całą rodzinę i znajomych. - Jest to rzeka mojego dzieciństwa i młodości. W jej wodach nauczyłem się pływać i skakać na główkę. Teraz chętnie biorę udział także w spływach, które nigdy nie są banalne. To wyjątkowo malownicza rzeka, w której nurt można wpatrywać się godzinami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma