Nowy numer 33/2018 Archiwum

Św. Franciszek u o. Honorata

W klasztorze oo. kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą odprawiono nabożeństwo Transitus, upamiętniające przejście Franciszka z Asyżu z ziemi do nieba.

Nabożeństwo odbyło się po wieczornej Mszy św. w sobotę 4 października, w dniu, kiedy Kościół obchodzi wspomnienie założyciela zakonu franciszkańskiego. Przypomniało ostatnie chwile jego ziemskiego życia. Przy zapalonych świecach dziękowano Bogu za tego niezwykłego świętego. W rolę zakonników czuwających przy zmarłym Franciszku wcielili się ministranci.

Transitus odprawiany jest w klasztorach franciszkańskich na całym świecie. Ma wielowiekową tradycję. Czytane są opis śmierci Biedaczyny z Asyżu, zaczerpnięty z wczesnych źródeł franciszkańskich, oraz list br. Eliasza, generała zakonu, po śmierci świętego. Tam, gdzie jest to możliwe, całowane są relikwie św. Franciszka.

Wspólnota klasztoru z Nowego Miasta nad Pilicą i wierni przygotowywali się do tej uroczystości poprzez nowennę. Świeccy z III Zakonu Franciszkańskiego uczestniczyli w rekolekcjach.

4 października to również pierwszy dzień nowenny przed uroczystością bł. Honorata Koźmińskiego, który zmarł w Nowym Mieście nad Pilicą. Jego relikwie w naczyniu o kształcie trumienki umieszczone są w lewym ołtarzu bocznym klasztornej świątyni. Od 5 października wieczorem odmawiany jest Różaniec i sprawowana uroczysta Eucharystia w duchu wynagradzania za błogosławionego kapucyna. Oprawę liturgiczną każdego dnia przygotowuje inna grupa - siostry z miejscowych zgromadzeń, uczniowie podstawówki i przedszkola "Paula" oraz bracia nowicjusze. 13 października odprawiona zostanie Msza św. o kanonizację o. Honorata z procesją z relikwiami błogosławionego wokół placu jego imienia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma