GN 3/2021 Archiwum

Wygramy z każdą herezją

W Skierniewicach rozpoczął się VII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Wykłady, wystawy, koncerty, projekcje filmów i wspólna modlitwa czekają na tych, którzy zdecydują się uczestniczyć w wydarzeniu inspirowanym życiem i pontyfikatem Jana Pawła II. Tegoroczne obchody rozpoczęły się czwartkowym spotkaniem z Tomaszem Terlikowskim, redaktorem naczelnym TV Republika i wieloletnim redaktorem portalu Fronda.pl. Po wieczornej Mszy św. zebrani w skierniewickiej siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" słuchali wykładu na temat współczesnych herezji antropologicznych.

I tak poznali niebezpieczne nurty religijne, zaczynając od antropologicznego pesymizmu Kalwina, przez antropologiczny optymizm J.J. Rousseau i pragnący zbudować nowego człowieka marksizm, aż po dzisiejszy gender. Prelegent, opowiadając o procesie tworzenia "nowego człowieka", jaki obserwujemy, podał też najlepsze, jego zdaniem, sposoby walki z nowymi filozofiami.

- Jedyne wyjście to zmiana kultury - tłumaczył T. Terlikowski. - Owszem, nie mamy takiej liczby mediów, jakiej nam potrzeba, ale pierwsi chrześcijanie też ich nie mieli. Oni się nawracali, tworzyli wspólnoty i głosili Dobrą Nowinę. My dziś musimy zrobić to samo - mówił prelegent. Zaznaczał, jak ważne dla dzisiejszego społeczeństwa jest nauczenie dzieci dziękowania za swoją płeć oraz podkreślanie cech męskich i żeńskich. Zwracał też uwagę na ogromną rolę mężczyzny w wychowaniu potomstwa, a także destrukcję, jaką niesie jego brak.

Tłumaczył, że małżeństwo chrześcijańskie musi być symbolem Bożego przymierza, przestrzenią przebaczania, a także znakiem Bożej płodności. - Nie ma lepszego narzędzia do walki z gender niż silne, wielodzietne, chrześcijańskie rodziny - zapewniał. - Jeśli miłość w naszych rodzinach będzie taka, jak miłość Jezusa do Jego Kościoła, wygramy z każdą herezją. Przez Maryję. Bo mariologia znosi brednie antropologiczne. Dogmaty maryjne mówią o tym, że natura została zepsuta grzechem, ale nie tak, by nie dało się jej przebóstwić. I musimy być aktywni, bo mocną stroną herezji jest słabość tych, którzy mówią prawdę.

Kolejnym punktem VII TKCh będzie niedzielne otwarcie wystawy sztuki wizualnej Ogólnopolskiej Grupy Twórców "Veralcon", a także projekcja filmu "Mary΄s Land" i świadectwo uwolnienia Andrzeja Sowy. TUTAJ szczegółowy program wydarzenia, które potrwa do 19 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama