Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sadownicy na rondzie

We wtorek 14 października sadownicy zablokowali drogę krajową nr 50 w Mszczonowie, będącą trasą tranzytową łączącą Unię Europejską z Rosją.

Jeszcze kilka miesięcy temu jeździły nią na Wschód tiry pełne polskich owoców i warzyw. Dziś zdesperowani sadownicy protestowali przeciwko krzywdzącej polityce rolnej Unii Europejskiej, która nie prowadzi - ich zdaniem - żadnych działań, by pomóc sadownikom boleśnie odczuwającym skutki rosyjskiego embarga.

Na znak sprzeciwu sadownicy  traktorami zablokowali rondo Warszawska w Mszczonowie. Zdaniem sadowników, z powodu rosyjskiego embarga wielu gospodarstwom grozi bankructwo, a na wspólnotowe wsparcie nie ma co liczyć. Jak tłumaczy poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, tak patowej sytuacji nie było od kilkunastu lat. W tym roku odnotowano  dramatyczny spadek cen skupu owoców. W chwili obecnej jabłka osiągają cenę zaledwie 10 gr za kg, kiedy koszty produkcji oscylują w graniach 1 zł. W konsekwencji problemy ze sprzedażą jabłek wpłyną negatywnie na inne branże.

Zgodnie z zapowiedziami, protest w Mszczonowie jest próbą przekazania polskim i zagranicznym decydentom, w jak trudnej sytuacji znalazło się polskie sadownictwo. Jeżeli podjęta akcja nie odniesie żadnych skutków, organizatorzy pikiety zapowiedzieli kolejne tego typu działania na większą skalę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama