Nowy numer 3/2021 Archiwum

Od rana do zmroku

Podczas kutnowskiej kwesty na renowację zabytkowych grobów zebrano ponad 13 tys. zł.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej prowadziło na cmentarzu parafialnym w Kutnie kwestę na renowację starych, zabytkowych grobów. To już 12. z kolei zbiórka, która odbyła się 1 i 2 listopada. Inicjatorem ratowania zabytków kutnowskiego cmentarza był śp. Andrzej Urbaniak, prezes TPZK.

Jak co roku, ratusz ofiarował na potrzeby kwesty wiele książek, w tym "Cmentarz parafialny w Kutnie" autorstwa ks. Zbigniewa Drzewieckiego, "40 lat Święta Róży", "Manuskrypt" prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Kwestujący rozdawali je darczyńcom. Rozprowadzili też 1500 ulotek mówiących o tym, które groby zostały odrestaurowane i jakie są plany renowacji na 2015 rok.

Od rana do zmroku na kutnowskiej nekropolii kwestowało ponad 100 osób, w tym zuchy, harcerze Hufca Kutno ZHP im. hm. Aleksandra Kamińskiego, uczniowie kutnowskich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Henryka Dąbrowskiego z dyrektorem Przemysławem Zawadzkim, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z dyrektorem Barbarą Rostek-Nowacką i nauczycielem Arturem Ciurlejem, Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. dr. Antoniego Troczewskiego, członkowie organizacji pozarządowych z Kutna i okolic, członkowie TPZK i Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Grobami na cmentarzu parafialnym w Kutnie oraz politycy i samorządowcy.

Kwestowali m.in. poseł na Sejm Tadeusz Woźniak, starosta kutnowski Mirosława Gal-Grabowska, przewodniczący Rady Powiatu Rafał Jóźwiak, prezydent Zbigniew Burzyński, wiceprezydent Jacek Boczkaja, wiceprzewodniczący Rady Miasta Włodzimierz Klimecki. Kwestowali także artyści wywodzący się z Kutna: prowadząca zespół "Cantabile" Joanna Domagała, aktor Maciej Maciejewski, sopranistka Aleksandra Wiwała oraz ludzie kultury - Radosław Rojewski i Krzysztof Ryzlak. Wśród kwestujących były także osoby mniej znane opinii publicznej, dla których kutnowska "mała ojczyzna" jest bardzo ważna.

W sumie zebrano 13.358 zł. Podziękowania należą się również kutnowskim księżom, którzy popularyzują zbiórkę wśród mieszkańców. Szczególnie w ideę renowacji starych grobów zaangażowany jest ks. dziekan Stanisław Pisarek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama