W łowickim kinie "Fenix" odbyła się promocja książki "I wojna światowa w Łowiczu 1914-1918".
Jej autorami są Jacek Rutkowski i Maciej Malangiewicz. Publikacja zawiera około 250 archiwalnych fotografii, mapy, dokumenty oraz serię 34 oryginalnych pocztówek niemieckich "Lowitsh Kriegsschauplatz 1914/15".
Podczas prezentacji w sobotnie popołudnie sala kina wypełniona była po brzegi. Musiano dostawić dodatkowe krzesła. Na dużym ekranie wyświetlane były archiwalne zdjęcia zawarte w książce oraz te, które się w niej nie zmieściły ze względów edycyjnych.
Opowiadali o nich autorzy książki. Najwięcej uwagi poświęcili postaci Karola Rybackiego, który wydawał "Łowiczanina" - ówczesną gazetę.
Po wkroczeniu na stałe wojsk niemieckich do miasta został internowany. W książce zawarto obszerne fragmenty jego wspomnień, a także niepublikowane rękopisy pamiętników uczestników wydarzeń - Stanisława Wódki i Władysława Anyszki.
Swoje zbiory udostępnili również kolekcjonerzy prywatni. Autorzy korzystali również z artykułów z prasy lokalnej z lat 1914-36, akta miasta Łowiczu z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu oraz zasobów Muzeum w Łowiczu.
Wypełniona po brzegi sala kina "Fenix" podczas promocji książki
Marcin Kowalik /Foto Gość
Łowicz należał do tych miast powiatowych na Mazowszu, które najbardziej ucierpiały w pierwszym roku trwania wojny. Miało to związek z przebiegającą wzdłuż Rawki linią frontu, gdzie toczyły się kilkumiesięczne walki.
Po wkroczeniu Niemców na stałe w grudniu 1914 r. służyło za składnicę materiałów wojennych, żywności, furażu dla koni. Wiele budynków zamieniło się w szpitale. W kościołach przetrzymywano jeńców wojennych. Przyniosło to dla miasta i mieszkańców opłakane skutki.
Projekt wydawnictwa był współfinansowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach konkursu "Współorganizacja Projektów Kulturalnych na terenie województwa łódzkiego" i wpisuje się w obchody 100. rocznicy Operacji Łódzkiej - jednej z najkrwawszych bitew I wojny światowej.
Podczas promocji książki można ją było nabyć w promocyjnej cenie 25 zł wraz z cegiełką. Zbierano w ten sposób pieniądze na remont płyty nagrobkowej Karola Rybackiego, który pochowany jest na łowickim cmentarzu katedralnym.