Nowy numer 47/2020 Archiwum

Sukces dwóch panów "K"

Józef Grzegorz Kurek i Łukasz Koperski mogą mówić o pełnym wyborczym sukcesie.

Mszczonowski duet  zdystansował konkurencję. Ich komitet wyborczy KWW Forum Samorządowe przeprowadził zwycięsko wszystkich swoich 14 kandydatów na radnych, natomiast sam J.G. Kurek, według wstępnych obliczeń, uzyskał w walce o fotel burmistrza ponad 85-proc. poparcie.

J.G. Kurek urodził się 25 kwietnia 1953 w Kiczkach. Ukończył studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, podyplomowe studium pedagogiczne w tej uczelni, a także podyplomowe studia samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim oraz socjologię wsi na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W latach 1981–1988 pełnił funkcję naczelnika gminy Żabia Wola. W 1988 r. został mianowany naczelnikiem Mszczonowa. W wyniku pierwszych wolnych wyborów samorządowych w 1990 r. wybrany został na to stanowisko przez radnych. Reelekcję uzyskiwał w 1994 i 1998 r. (wybierany przez Radę Miasta i Gminy) oraz 2002, 2006 i 2010, a także w 2014 r. Mszczonowski burmistrz jest najdłużej sprawującym władzę burmistrzem w Polsce, wliczając w to okres pełnienia obowiązków naczelnika.

W nowej kadencji w Radzie Miejskiej Mszczonowa zasiądą: Marek Baumel, Piotr Chyła, Robert Głąbiński, Barbara Gryglewska, Łukasz Koperski, Dariusz Olesińki, Andrzej Osial, Andrzej Osiński, Jerzy Siniarski, Renata Siwiec, Waldemar Suski, Ryszard Stusiński, Mirosław Wirowski, Marek Zientek - wszyscy z KWW Forum Samorządowe plus reprezentant KWW Mszczonowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, dotychczasowy radny Krzysztof Krawczyk. Forum Samorządowe zwyciężyło też  w Mszczonowie w wyborach do Rady Powiatu, choć  nie aż  tak wyraźnie jak 4 lata temu. Przypomnijmy, że we właśnie zakończonej kadencji  Forum reprezentowane było we władzach powiatowych przez 3 osoby, natomiast teraz zdobyło o jeden mandat mniej. Stało się tak dlatego, że kolejne dwa komitety wyborcze - PSL i PIS - osiągnęły solidne wyniki i udało im się wprowadzić  do rady po jednym swoim  przedstawicielu. Zgodnie z nieoficjalnymi wynikami, w Radzie Powiatu z połączonych okręgów mszczonowskiego i radziejowickiego zasiądą: Sławomir Myszkowski i Wojciech Szustakiewicz z KWW Forum Samorządowego oraz Krystyna Pęczonek (PSL) i Klaudiusz Stusiński (PiS).

Na 9162 uprawnionych do głosowania udział w wyborach w gminie Mszczonów wzięło 4113 osób. Należy odnotować sporą liczbę głosów nieważnych (aż 110). Błędy wyborców najczęściej pojawiały się przy skreślaniu kandydatów do Rady Powiatu i Sejmiku Wojewódzkiego. Niestety, wyborcy stawiali krzyżyki na każdej stronie  (wielostronicowych) kart wyborczych do obu tych ciał samorządowych, a można było oddać  głos tylko na jednej stronie, popierając konkretny komitet.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama