Nowy numer 47/2023 Archiwum

Wyborcy zdecydowali

Mieszkańcy Skierniewic i Żyrardowa mają nowych prezydentów. Do zmiany na stanowisku burmistrza doszło w Rawie Mazowieckiej.

W części miast i gmin regionu odbyła się II tura wyborów samorządowych. 30 listopada zapamięta na długo Krzysztof Jażdżyk, który został nowym prezydentem Skierniewic. Wygrał z Leszkiem Trębskim, który piastował ten urząd przez dwie kadencję. Doszło więc do rewanżu za poprzednie wybory. Cztery lata temu w dogrywce lepszy był L. Trębski.

Już przed wyborami było wiadomo, że w Żyrardowie dojdzie do zmiany prezydenta. Dotychczasowy - Andrzej Wilk - zrezygnował z ubiegania się o kolejną kadencję. W II turze spotkali się Wojciech Jasiński, który reprezentował Nowe Przymierze Samorządowe, oraz Beata Rusinowska, kandydatka PO. Zdecydowanie wygrał W. Jasiński.

Eugeniusz Góraj był burmistrzem Rawy Mazowieckiej przez trzy kadencje. Na sprawowanie kolejnej będzie musiał poczekać co najmniej 4 lata. Wczoraj mieszkańcy miasta zdecydowali, że nowym burmistrzem będzie Dariusz Misztal, kandydat PiS. Wygrał z E. Górajem różnicą 408 głosów.

W innych miastach naszego regionu, gdzie odbywała się II wyborów, dotychczas urzędujący burmistrzowie pokonali swoich kontrkandydatów. W Łowiczu na czele miasta stać będzie nadal Krzysztof Jan Kaliński, w Sochaczewie - Piotr Osiecki, w Głownie - Grzegorz Janeczek, a w Żychlinie - Grzegorz Ambroziak.

Po II turze wyborów wiadomo już, że do zmian na stanowiskach wójtów doszło także w niektórych gminach. M.in. w Dąbrowicach w powiecie kutnowskim rządzić będzie Dorota Dąbrowska, były starosta tego powiatu. W Łyszkowicach zażarty bój o reelekcję stoczył Włodzimierz Traut. Gdyby wygrał, premier musiałby wyznaczyć gminie komisarza. Wszystko przez to, że W. Traut ma prokuratorski zakaz pełnienia funkcji i nieprawomocny wyrok. W I turze przegrał tylko o głos z Adamem Rutą, byłym komendantem KPP w Łowiczu. Po II turze okazało się, że powyborczy paraliż gminie nie grozi. O ponad 100 głosów więcej zebrał A. Ruta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy