Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nowi-starzy marszałkowie

Po wyborach samorządowych nadszedł czas na wybór zarządów sejmików województw.

Radni nie zwlekali z decyzjami. Zarówno w Mazowieckiem, jak i Łódzkiem skład zarządów poznaliśmy już na inauguracyjnych sesjach sejmików. W woj mazowieckim radni wybrali ten sam zarząd, który sprawował władzę podczas ostatniej kadencji. Na jego czele stoi ponownie Adam Struzik. Przedstawiciel PSL jest najdłużej urzędującym marszałkiem województwa w naszym kraju. Objął tę funkcję w 2001 r. Skład zarządu tworzą jeszcze wicemarszałek Leszek Ryszczyk (PO),  wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska (PSL) - poprzednio członek zarządu oraz członkowie Wiesław Raboszuk (PO) - poprzednio wicemarszałek i Elżbieta Lanc (PO).

W woj. łódzkim marszałkiem wybrano po raz kolejny Witolda Stępnia z PO. Chrapkę na tę funkcję mieli członkowie PSL, ale ostatecznie zadowolą się dodatkowym miejscem w zarządzie. Wicemarszałkami zostali przedstawiciele ludowców - Artur Bagieński i Dariusz Klimczak. Natomiast nowymi członkami zarządu zostali Joanna Skrzydlewska (PO) oraz Paweł Bejda (PSL).

W obu województwach rządzić będzie koalicja PO-PSL. Radni PiS tworzą opozycję, chociaż to ta partia procentowo wygrała wybory. Przełożyło się to na 19 mandatów z 51 możliwych do zdobycia w Mazowieckiem i 12 z 43 w Łódzkiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama