Nowy numer 24/2021 Archiwum

Śladami Jezusa

Ks. Bogdan Skóra, kapelan Zakładu Karnego w Łowiczu, opowiadał osadzonym o Ziemi Świętej.

Namówił go do tego wychowawca ds. kulturalno-oświatowych łowickiej jednostki. Uczestnicy prelekcji choć na chwilę przenieśli się do Betlejem, Nazaretu, Jerycha, Kany Galilejskiej czy Jerozolimy. To tylko niektóre miejsca, które na przełomie sierpnia i września br. odwiedził ks. Skóra. Podczas wykładu "Izrael - jeden kraj, kilka kultur i religii, czyli reminiscencje z podróży po Ziemi Świętej" przybliżył osadzonym miejsca znane ze Starego i Nowego Testamentu, a przy okazji omówił aktualną sytuację skonfliktowanych rządów na Bliskim Wschodzie.

Często Ziemia Święta jest terminem oznaczającym obszar Bliskiego Wschodu, w której skład wchodzą Libia, Syria, Izrael wraz z Palestyną, Jordanią, część Egiptu z Górą Synaj, niekiedy nawet południowa Turcja. To także cel licznych pielgrzymek. Ks. Skóra gościł w tym rejonie w momencie wzmożonych działań grup ekstremistycznych, do tego stopnia niebezpiecznych, że jego wyjazd wisiał na włosku. Ostatecznie udało mu się wyjechać.

Następstwem zaognionego konfliktu był bardzo mały ruch turystyczny w tym zazwyczaj zatłoczonym gośćmi z całego świata obszarze. Stąd można było obejrzeć więcej miejsc i obiektów kultu religijnego różnych wyznań.

Kapelan zwrócił uwagę m.in. na tragiczny los Palestyńczyków oraz liczne polskie pamiątki i ślady obecności w tym rejonie armii generała Andersa podczas II wojny światowej. A także na zgodne współżycie zamieszkałych tam ludzi, mimo dzielących ich kultur, wyznań i pochodzenia.

Dla osadzonych udział w prelekcji, okraszonej kilkuset slajdami autorstwa ks. Skóry, był też niejako przygotowaniem do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama