W piątek w skierniewickim Zespole Szkół im. ks. S. Konarskiego odbyło się szkolne spotkanie wigilijne.
Szkolną wigilię poprzedził dzień skupienia, powiązanym z adwentowym nabożeństwem oraz klasowymi wigiliami. Wieczorem zamiast tradycyjnych jasełek uczniowie, a także zgromadzeni goście, wśród których byli m.in. bp Andrzej F. Dziuba i biskup senior Alojzy Orszulik, założyciel szkoły, Mirosława Nowacka, dyrektor łódzkiego kuratorium Oświaty obejrzeli sztukę Romana Brandstaettera pt. "Pokutnik z Osjaku". Spektakl nawiązywał do legendy, według której Bolesław Śmiały po zabiciu biskupa Stanisława trafił do klasztoru w Osjaku, jako pokutnik. W rolę pokutnika wcielił się Jan Piwowarczyk z klasy III b. W wystawionym dramacie pokutującym nie był sam król, ale jego przyjaciel, który dobrowolnie zdecydował się w zastępstwie za zabójcę odpokutować jego winy. Postawa pokutnika przywołująca postępowanie Chrystusa na widowni zrobiła wielkie wrażenie. Spektakl wzbogacił śpiew aktorów i szkolnego chóru prowadzonego przez Mariannę Rzeszotarską.
Po części artystycznej głos zabrał ks. dyrektor Piotr Karpiński, który gratulował uczniom i odpowiedzialnym za przedstawienie nauczycielom niezwykłego zaangażowania. Nawiązując do treści sztuki, przekonywał zebranych by nie bali się drugiego człowieka, gdyż sam Syn Boży nim był, co urzeczywistnia się w każdym z nas. – Jaką prawdę przynosisz nam wieczorze? Najlepiej uchwycił ją umiłowany uczeń. „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”. W tym zdaniu ważne jest słowo pomiędzy. Jest coś takiego, co się dzieje między nami. I może tu jest odpowiedź. Bóg stal się człowiekiem by nas powiązać ze sobą – mówił ks. Piotr Karpiński.
Swoimi refleksjami podzielili się z zebranymi także biskupi. Biskup Alojzy Orszulik przyznał, że zakładając szkołę, nie przypuszczał, że kiedyś będzie mógł podziwiać, jak jej wychowankowie staną się niemal profesjonalnymi aktorami i swoją grą będą otwierać ludzkie serca na tak ważne tematy, jak pokuta, cierpienie, zadośćuczynienie. Biskup senior podziękował także społeczności szkolnej za udział w jego jubileuszu 25-lecia sakry biskupiej. Biskup ordynariusz zaś w swoim wystąpieniu w sztuce "Pokutnik z Osjaku" dostrzegł istotę i tajemnicę Bożego Narodzenia, ponieważ w ukazanej historii uwidoczniona została miłość, wiara oraz nadzieja, mająca swój początek w betlejemskiej stajence.
Po odczytaniu fragmentu Ewangelii św. Łukasza, poświęceniu opłatków zgromadzeni złożyli sobie życzenia.