Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nowi kanonicy

Na dzisiejszym spotkaniu opłatkowym kapłanów w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu bp Andrzej F. Dziuba ogłosił nazwiska księży, którzy otrzymali godności kościelne.

Z rzędu kanoników honorowych do kanoników gremialnych ordynariusz łowicki przeniósł:

- w Kolegiackiej Kapitule Skierniewickiej: ks. kan. dr. Dariusza Kuźmińskiego;

- w Archikolegiackiej Kapitule Łęczyckiej: ks. kan. dr. Stanisława Banacha, ks. kan. Waldemara Okurowskiego, ks. kan. Pawła Olszewskiego, ks. kan. Ryszarda Pajdę, ks. kan. dr. Stanisława Puchaczewskiego;

- w Katedralnej Kapitule Łowickiej: ks. kan. Wiesława Wasińskiego.

Po konsultacjach z kanonikami poszczególnych kapituł w randze kanonika honorowego zostali włączeni: ks. dr Adam Domański i ks. dr Adam Kostrzewa do Kolegiackiej Kapituły Skierniewickiej, ks. Józef Chojnicki, ks. Tadeusz Jaros, ks. Bolesław Kuśmirek, ks. senior Czesław Młynarczyk, ks. Ryszard Staszewski, ks. Franciszek Urbaniak, ks. senior Janusz Wesołowski i ks. Bogusław Zawierucha do Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej oraz ks. dr hab. Robert Bernagiewicz, ks. Tomasz Jackowski, ks. Adam Matysiak i ks. dr hab. Wojciech Osial do Katedralnej Kapituły Łowickiej.

Przywilej rokiety i mantoletu otrzymali: ks. Henryk Andrzejewski, ks. Ireneusz Cieślak, ks. Jan Janik, ks. Piotr Kalisiak, ks. Dariusz Karpiński, ks. Krzysztof Krawczyk, ks. Maciej Mroczkowski, ks. Zygmunt Rzetelski, ks. Zbigniew Strzałkowski, ks. dr Artur Szczepanik, ks. Mirosław Targaszewski, ks. Tomasz Trzciński, ks. Kazimierz Wojtczak, ks. Janusz Zabłocki i ks. Mariusz Zembrzuski.

Nadanie przywileju noszenia rokiety i mantoletu jest zazwyczaj pierwszą godnością honorową księży. Kapłani, którzy otrzymali to wyróżnienie, mogą używać rokiety (komży) z fioletowym podbiciem oraz mantoletu (peleryny) w kolorze czarnym. To forma docenienia kapłana za pracę dla parafii i diecezji.

Wyżej w hierarchii godności kościelnych stoją kanonicy honorowi, ponad którymi są kanonicy rzeczywiści (gremialni). W diecezji łowickiej kanonicy mają prawo do używania bogatszego stroju duchownego - czarnej sutanny z fioletowymi obszywkami i guzikami, fioletowego pasa do sutanny, biretu z fioletowym pomponem oraz pierścienia.

Statut każdej z kapituł przewiduje także strój chóralny - fioletowy mantolet oraz w przypadku kanoników łowickich komży podbitej fioletem oraz distinctorium na pozłacanym łańcuchu w postaci równoramiennego krzyża pokrytego niebieską emalią, ze złoconymi promieniami i z nałożonym na nim białym orle w koronie. Na rewersie krzyża jest wizerunek NMP Wniebowziętej.

Kanonicy łęczyccy noszą komżę podbitą czerwienią oraz distinctorium na pozłacanym łańcuchu w postaci równoramiennego krzyża pokrytego czerwoną emalią ze złoconymi promieniami i z nałożonym na nim białym orłem w koronie. Na rewersie widnieje wizerunek św. Aleksego z napisem "Sanctus Alexius".

Kanonicy skierniewiccy - komżę podbitą błękitem oraz na pozłacanym łańcuchu distinctorium w postaci równoramiennego krzyża pokrytego czerwoną emalią, ze złotymi liliami i z nałożonym na nim wizerunkiem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na rewersie krzyża widnieje łaciński napis: "SS. Cor Jesu".

W ramach jednej kapituły wszyscy kanonicy noszą ten sam strój. Różnica miedzy kanonikami honorowymi i gremialnymi wynika z przeszłości. Kanonicy gremialni posiadali tzw. prebendy - majątek związany z daną kanonią i przeznaczony na utrzymanie, zabierali też głos na zebraniach kapitulnych. Honorowi mieli tylko prawo do tytułu, do miejsca w stallach kanonickich (bogato zdobionych ławkach ustawionych w prezbiterium) i do oznak na szatach. Obecnie podstawowym zadaniem kapituł jest spełnianie uroczystych funkcji liturgicznych w katedrze i kolegiatach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy