Nowy numer 25/2018 Archiwum

Patronalne święto paulinów

Zakonnicy z klasztoru w Oporowie odnowili śluby zakonne.

W styczniu we wszystkich klasztorach paulińskich odprawiana jest nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, tzw. Pawełki. Szczególnym dniem nowenny jest 15 stycznia. Wtedy przypada liturgiczne wspomnienie świętego. Dla paulinów ma rangę uroczystości. Publicznie odnawiają swoje śluby zakonne. Nie inaczej było w Oporowie.

Tamtejsza wspólnota składa się z 4 ojców i 1 brata zakonnego. Podczas Mszy św. zakonnicy ponownie ślubowali czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, klęcząc przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Eucharystii przewodniczył przeor o. Czesław Matras OSPPE. Podczas Mszy św. paulinom towarzyszyły relikwie św. Pawła, który ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej. Nazywany też Pawłem z Teb, żył na przełomie III i IV w. 1000 lat później to właśnie tego świętego obrali na swego patrona pustelnicy wstępujący na Węgrzech do nowego zakonu.

W piątek 16 stycznia paulini na Mszy św. odnowią przymierze z Maryją. W niedzielę w Oporowie o 11.30 zostanie odprawiona Suma odpustowa. Po niej będzie udzielone błogosławieństwo relikwiami dzieciom i matkom oczekującym potomstwa, których patronem jest również św. Paweł z Teb.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma