Nowy numer 48/2020 Archiwum

Otwarty na wszystkich

Łowicki Klub Katolicki Diecezji Łowickiej zainaugurował kolejny rok działalności.

W czwartek 5 lutego w sali audiowizualnej Domu Biskupa Łowickiego odbył się pierwszy tegoroczny odczyt zorganizowany przez klub.

Prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki, wykładowca Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW w Warszawie, wygłosił prelekcję "Abp. gen. Józef Gawlina - biskup polowy Wojska Polskiego i opiekun emigracji polskiej".

Prof. Wysocki przedstawił najważniejsze fakty z życia abp. Gawliny zwanego biskupem tułaczem. To syn ziemi śląskiej, jako młody ksiądz kierował redakcją "Gościa Niedzielnego" i zorganizował Katolicką Agencję Prasową. W 1933 r. został biskupem polowym WP. Był nim do 1945 r. Jego jurysdykcji podlegali żołnierze Polskich Sił Zbrojnych we Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i ZSRR, a później też we Włoszech, Belgii, Holandii i Niemczech. Brał udział w kampanii włoskiej. W 1942 r. został mianowany biskupem ordynariuszem dla polskich uchodźców cywilnych na Wschodzie, a po wojnie Protektorem Emigracji Polskiej. Zmarł w 1964 r. w Rzymie. Pochowano go w grobowcu sióstr felicjanek. Później - zgodnie z jego wolą - zwłoki przeniesiono na polski cmentarz wojenny na Monte Cassino.

Prelekcji towarzyszyła wystawa przygotowana przez Polską Misję Katolicką w Anglii i Walii oraz Instytut i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie z okazji 50. rocznicy śmierci abp. Gawliny. Czynione są starania, żeby można ją obejrzeć w katedrze łowickiej.

Wykład prof. Wysockiego był 175. z kolei zorganizowanym przez Łowicki Klub Katolicki Diecezji Łowickiej, który powstał 20 lat temu z inicjatywy bp. Alojzego Orszulika, na wzór klubów inteligencji katolickiej. Ma formę stowarzyszenia i z założenia jest otwarty na wszystkich. Promuje wartości chrześcijańskie, a także patriotyzm lokalny i narodowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama