Nowy numer 48/2020 Archiwum

Historia bez zakłamań

Choć zbliża się okrągły jubileusz klubu, jego członkowie nie planują hucznego świętowania. Spotkają się przy kawie i herbacie, tak jak to robią po każdym wykładzie.

Pełna nazwa to Łowicki Klub Katolicki Diecezji Łowickiej. Jego inicjatorem był pierwszy biskup łowicki Alojzy Orszulik. – To było na spotkaniu koła wychowanków I LO w Łowiczu. Ksiądz biskup zaproponował, żeby powstało stowarzyszenie na wzór klubów inteligencji katolickiej, ale żeby było otwarte na wszystkich, także na ludzi bez wykształcenia. Zlecił mi przygotowanie statutu – mówi Jerzy Garczarczyk, prezes łowickiego klubu.

Stowarzyszenie ma promować wartości chrześcijańskie i ukazywać historię Polski i regionu bez zakłamania. Trudno zliczyć, ile osób pojawiło się na organizowanych przez klub bezpłatnych odczytach i prelekcjach. – Największą popularnością cieszyły się wykłady dotyczące Szarych Szeregów i akcji odbicia osadzonych w łowickim więzieniu UB. Obecnie mamy 60 stałych członków. Jest też wielu sympatyków – dodaje prezes Garczarczyk. Choć zbliża się okrągły jubileusz klubu, jego członkowie nie planują hucznego świętowania. Spotkają się przy kawie i herbacie, tak jak to robią po każdym wykładzie. Pierwszy tegoroczny, a zarazem 175. z kolei poprowadził wykładowca UKSW w Warszawie – prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki. W sali audiowizualnej Domu Biskupa Łowickiego, gdzie odbywają się teraz odczyty, mówił o abp. gen. Józefie Gawlinie, biskupie polowym WP w czasie II wojny światowej. W latach 1924–1927 ks. Gawlina kierował redakcją „Gościa Niedzielnego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama