Nowy numer 47/2023 Archiwum

W kaplicy i przy łóżkach

W Światowy Dzień Chorego w szpitalach diecezji odprawiono Msze św. w intencji chorych.

11 lutego, w święto Matki Bożej z Lourdes, w które przypada Światowy Dzień Chorego, szczególną modlitwą otoczono cierpiących. O zdrowie pacjentów z kapłanami modlili się także dyrektorzy szpitali, lekarze i pielęgniarki.

Do kutnowskiego szpitala ze słowami otuchy przybył biskup senior Józef Zawitkowski, który podczas homilii odpowiedział na dwa najczęściej zadawane przez chorych pytania: "Dlaczego Ja?" i "Czemu Bóg, który uzdrawiał tłumy, nie chce i mnie uzdrowić?". Biskup senior życzył także pacjentom i personelowi wiary podobnej do tej, którą miały niewiasta kananejska i kobieta cierpiąca na krwotok. – Chorzy są nam bardzo potrzebni. Uczestnicząc w ich cierpieniu, mamy stawać się lepszymi ludźmi. Nasza obecność, współczucie, modlitwa i towarzyszenie mają wielką wartość w oczach Pana – mówił bp Zawitkowski, nawiązując w ten sposób do listu papieża Franciszka, który w orędziu na Światowy Dzień Chorego napisał: "Prośmy z żywą wiarą Ducha Świętego, aby dał nam łaskę zrozumienia wartości towarzyszenia, często w sposób cichy, tym naszym siostrom i braciom, którzy, dzięki naszej bliskości i naszej życzliwości, poczują się bardziej kochani i umocnieni. Jakież wielkie kłamstwo kryje się natomiast w niektórych wyrażeniach, które kładą nacisk na tzw. jakość życia, przekonując do uwierzenia, że życie poważnie dotknięte chorobą nie jest warte dalszej egzystencji!".

W większości szpitali po Mszy św. kapłani poszli do sal szpitalnych, by tam spotkać się z chorymi. Wielu pacjentom tego dnia udzielony został sakrament chorych. W Rawie Mazowieckiej w intencji cierpiących modlono się także podczas specjalnej Mszy św. w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Liturgii przewodniczył ks. Bogumił Karp, proboszcz, z którym modlili się także ks. prał. Jan Dobrodziej i przeor ojców pasjonistów o. Łukasz, który wygłosił homilię. Po Eucharystii około 80 osobom udzielono sakramentu namaszczenia chorych. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem wszyscy spotkali się na agapie, którą przygotowała Caritas parafialna. W czasie uczty nie zabrakło radosnych śpiewów i wspólnej zabawy, które sprawiły, że twarze chorych napełniły się uśmiechem.

W Rawie Mazowieckiej osoby chore i starsze zostały po Mszy św. zaproszone na agapę   W Rawie Mazowieckiej osoby chore i starsze zostały po Mszy św. zaproszone na agapę
Archiwum ks. Bogumiła Karpa

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. Jan Paweł II, prosząc, aby poświęcić go modlitwie i refleksji nad cierpiącymi na duszy i ciele.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy