W wielu parafiach rozpoczęły się spotkania dla narzeczonych.
Zanim młoda para stanie przed ołtarzem i wypowie słowa przysięgi małżeńskiej, przez jakiś czas przygotowuje się do zawarcia tego sakramentu. W przygotowaniu pomagają im duszpasterze, kompetentni małżonkowie i doradcy rodzinni. Przygotowanie do małżeństwa, zgodnie z Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, jest procesem stopniowym, który odbywa się w trzech etapach: dalszym, bliższym i bezpośrednim. W przygotowaniu nie chodzi tylko o konkretną wiedzę o małżeństwie i rodzinie, ale o życie łaską uświęcającą, o regularne korzystanie z sakramentów, a także o wybór drogi czystości.
Na progu Wielkiego Postu w wielu parafiach, w których kursy organizowane są raz w roku rozpoczęły się spotkania dla narzeczonych, w ramach których zakochani wysłuchają 10 konferencji i odą trzy spotkania w poradni Rodzinnej. Wśród wykładów znajdą się m.in. konferencje o wierze, sakramencie małżeństwa, miłości, odpowiedzialnym rodzicielstwie, a także tworzeniu środowiska wychowawczego. Narzeczeni poznają także nauczanie Kościoła na temat antykoncepcji i naturalnych metod rozpoznawania płodności.
W wielu miejscach kursy nie ograniczają się jedynie do katechez. Doradcy proponują także warsztaty, a także wizyty w szkole rodzenia. – Cieszę się, że nasz kurs nie jest monologiem prowadzącego. Możliwość zadawania pytań, proponowane ćwiczenia, warsztaty, a także świadectwa pomagają nam nie tylko lepiej się poznawać, ale są także zaproszeniem do głębszej relacji z Bogiem – przyznaje Monika.
W walentynkowy wieczór narzeczeni, którzy przyszli na kurs przedmałżeński w Rzeczycy przez kilka minut mówili sobie za co cenią swojego narzeczonego, narzeczoną. Po powrocie do domu mieli także zadanie napisania do siebie miłosnego listu.