Nowy numer 48/2020 Archiwum

558. urodziny miasta prymasów

Z okazji rocznicy erygowania Skierniewic w Gimnazjum nr 3 uczniowie skierniewickich szkół świętowali urodziny miasta.

W czwartek 19 lutego przypadła 558. rocznica nadania praw miejskich Skierniewicom. Z tej okazji w Gimnazjum nr 3 im. I. Krasickiego zorganizowano urodziny miasta dla szkół. W obecności włodarzy i rzeszy zaproszonych gości skierniewiccy uczniowie zapoznali się z aktem nadającym Skierniewicom prawa miejskie, wysłuchali koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia, a także obejrzeli prezentację multimedialną. W programie obchodów znalazły się także międzyszkolne konkursy o mieście, a także przegląd teatrów szkolnych, które często w zabawny sposób opowiadały o dawnych i współczesnych dziejach Skierniewic i jego mieszkańcach. W holu szkoły, na korytarzach i w salach lekcyjnych można było obejrzeć szereg wystaw, m.in. prace plastyczne, obrazy i fotografie uczniów, a także obrazy ze zbiorów Izby Historii Skierniewic i Biura Wystaw Artystycznych. Jak przystało na urodziny, nie zabrakło pysznego tortu. Przed jego konsumpcją uczniowie wspólnie odśpiewali piosenkę autorstwa Wiesławy Maciejak „A ja kocham moje Skierniewice”.

Jak przystało na urodziny, nie mogło zabraknąc tortu   Jak przystało na urodziny, nie mogło zabraknąc tortu
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Z okazji 558. rocznicy w kościele św. Jakuba została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana w intencji władz miasta i mieszkańców, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Jan Pietrzyk. Odnosząc się do czytań, kaznodzieja zachęcał włodarzy i mieszkańców, by wybierali życie, by miłowali Boga i słuchali Jego głosu. – To jest zadanie naczelne. W zarządzaniu ojczyzną, w zarządzaniu miastem, parafią, firmą – mówił ks. Pietrzyk. – To zarządzanie będzie skuteczne i będzie przynosić plony i obfite owoce, jeśli będzie miało mocny fundament, jakim jest prawo Boże, które nigdy i przez nikogo nie może być zdeptane, zlekceważone – przekonywał ks. Pietrzyk. Przypomniał także najważniejsze wydarzenia i osoby związane z długoletnią historią miasta, w której ważną rolę odegrali prymasi. – Skierniewice znane są na mapie Polski jako miasto prymasowskie. Tutaj także znajduje się prymasowski kościół, w którym teraz modlimy się za nasze miasto – mówił.

W urodziny miasta w kościele św. Jakuba została odprawiona uroczysta Msza św.   W urodziny miasta w kościele św. Jakuba została odprawiona uroczysta Msza św.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Po Eucharystii w Kinoteatrze „Polonez” odbyła się uroczysta gala urodzinowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama