Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pragnienie założyciela

Niepowtarzalne obrazy przedstawiające Koronkę Dwunastu Gwiazd zawisły w holu Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego poświęcił je o. Marian Galas SP, rektor łowickiego kolegium pijarskiego. Koronka Dwunastu Gwiazd to modlitwa ku czci Najświętszej Maryi Panny ułożona przez św. Józefa Kalasancjusza, założyciela zakonu pijarów.

Modlitwa nawiązuje do dawnych praktyk pobożnych. Dwanaście "Zdrowaś Maryjo" odmawia się w trzech częściach na cześć dwunastu przywilejów NMP. Każda z części zaczyna się od modlitwy "Ojcze nasz", a kończy "Chwała Ojcu". Do każdego "Zdrowaś Maryjo" dołączono krótkie wezwanie. TUTAJ cała treść koronki.

Inicjatorem powstania obrazów ukazujących przywileje Maryi jest Przemysław Jabłoński, dyrektor pijarskich szkół. Prace wykonała Elżbieta Lewandowska. Trwało to trzy lata. Projekt był starannie opracowany i konsultowany od strony teologicznej. Dodatkowo zawiera elementy tradycyjnej wycinanki łowickiej, który zapewnia pracom niepowtarzalność. Tutaj wielką pomoc okazała twórczyni ludowa Halina Theodorakopoulos-Drohitis. Efekt można podziwiać w części placówki, gdzie przebywają dzieci z najmłodszych klas.

Św. Józef Kalasancjusza chciał, żeby koronka była odmawiana nie tylko przez pijarów, ale i uczniów szkół pijarskich. Pisał: "Pragnę, by to nabożeństwo do NMP było codziennie odmawiane przez wszystkich naszych uczniów, aby przez tak niewielką ofiarę zasłużyli na niezliczone dobrodziejstwa opieki Maryi podczas całego swego życia i w chwili śmierci".

  Obrazy zawierają elementy wycinanki łowickiej
Marcin Kowalik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma