Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Psalmy przy świecach

W Wielki Piątek rano w wielu kościołach diecezji gromadzili się wierni na Ciemnej Jutrzni.

Ciemna Jutrznia to modlitwa brewiarzowa o specjalnej, dostosowanej do dni Triduum, treści. Udział w niej jest  wyrazem czuwania z Chrystusem przy ogołoconym ołtarzu, co jest symbolem opuszczenia Chrystusa przez uczniów.

Nazwa „ciemna jutrznia” wiąże się ze starym średniowiecznym zwyczajem zapalania i gaszenia świec. Podczas jutrzni ustawia się świecznik z 15 świecami oraz zapala sześć świec na ołtarzu. W trakcie obrzędu świece zostają stopniowo wygaszone (jedna po każdym psalmie i kantyku). Nie zostaje wygaszona jedynie ostatnia najwyższa świeca, która pozostaje płonąca, tzw. świeca Chrystusowa.

Zwyczaj gaszenia świec ma jak każda czynność i gest podejmowane podczas liturgii znaczenie symboliczne. Pozwala lepiej wejść w przeżywanie tajemnicy Wielkiego Piątku oraz w ciszę Wielkiej Soboty. Gaszenie kolejnych świec w połączeniu z psalmami ma uświadamiać wiernym dramat człowieka odrzucającego Boga.

W parafii św. Jakuba Ap. w Skierniewicach w Ciemnej Jutrzni uczestniczyli wszyscy kapłani i rzesza wiernych. Wiele osób ku radości duszpasterzy miała swoje brewiarze, którymi na zakończenie modlitwy kilka razy uderzono w ławki, na znak chaosu, jaki zapanował wśród apostołów po wydaniu i uwięzienia Jezusa.

W parafii św. Jakuba w Skierniewiach Ciemną Jutrznię z wiernymi odmawiali wszyscy pracujący w parafii kapłani   W parafii św. Jakuba w Skierniewiach Ciemną Jutrznię z wiernymi odmawiali wszyscy pracujący w parafii kapłani
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W modlitwie uczestniczyło wiele osób   W modlitwie uczestniczyło wiele osób
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy