Siostry pasjonistki św. Pawła od Krzyża obchodzą w tym roku 200-lecie zgromadzenia.
Jego założycielką była Maria Magdalena Frescobaldi Capponi, która poświęciła się opiece nad dziewczętami i kobietami zagubionymi moralnie, gotowymi wrócić na drogę przykazań Bożych. Okazywała im miłość i prowadziła do Chrystusa. Wiele z nich radykalnie zmieniło swoje życie.
Za dzień powstania Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża przyjmuje się 17 marca 1815 r. - datę obłóczyn pierwszych sióstr we Florencji.
W związku z obchodami roku jubileuszowego zgromadzenia, papież Franciszek udzielił odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami wszystkim, którzy będą uczestniczyli w celebracjach albo oddawać się będą pobożnej medytacji w kaplicy sióstr pasjonistek przed Najświętszym Sakramentem wystawionym do publicznej adoracji lub ukrytym w tabernakulum.
Dekret Penitencjarii Apostolskiej
Marcin Kowalik /Foto Gość
Modlitwy muszą zakończyć się odmówieniem "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" oraz wezwaniami do Matki Bożej Bolesnej i św. Pawła od Krzyża. Z papieskiego przywileju można korzystać do 17 marca 2016 r.
W diecezji łowickiej Zgromadzenie Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża ma trzy domy: w Strzelcach oraz Domaniewicach i Kutnie - w tych dwóch miejscowościach siostry prowadzą przedszkola.
- Ten przywilej to dla nas wielki dar. Kiedy otrzymałam od matki generalnej list okólny z informacją, z radości pojawiły mi się łzy w oczach - mówi s. Barbara Polak CP, przełożona domu zgromadzenia i dyrektor przedszkola w Domaniewicach.
Z możliwości modlitwy w kaplicy korzystają głównie rodzice i opiekunowie przedszkolaków oraz same dzieci, ale każdy, kto czuje taką potrzebę, może tam wejść. Siostry umożliwiają to wiernym między 16.00 a 17.00. Również w Strzelcach i w Kutnie kaplice udostępnione są dla ogółu. Wspólnota ss. pasjonistek ze Strzelec zaprasza wiernych we wtorki i środy w godzinach od 19.00 do 20.00 do kaplicy zakonnej przy ul. Rekreacyjnej 3. W Kutnie kaplica znajduje się przy ul. Wyszyńskiego 3. Otwarta będzie w czwartki od 17.00 do 18.00
Wierny, żeby uzyskać odpust zupełny, powinien mieć przynajmniej ogólną intencję zyskania odpustu dla siebie lub ofiarowania go za zmarłych, wykluczyć wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu oraz w okolicach dnia wykonania dzieła obdarzonego odpustem wyspowiadać się, przyjąć Komunię św. i odmówić dowolną modlitwę w intencjach ojca świętego.