– Przed ten pomnik przybywaliśmy w latach 80. ubiegłego wieku, kiedy nie wolno było mówić, że zbrodnia katyńska to zbrodnia sowiecka – mówił Tadeusz Woźniak, poseł na Sejm RP.
Głogowiec to miejsce szczególne na mapie regionu kutnowskiego i diecezji łowickiej. Miejscowe sanktuarium maryjne to świadectwo patriotyzmu Polaków. Na pobliskim cmentarzu stoi pomnik poświęcony polskim oficerom zamordowanym w Katyniu. To miejsce symboliczne dla mieszkańców ziemi kutnowskiej. Oddają tu hołd ponad 20 tys. Polaków, którzy zostali zabici strzałem w tył głowy. Zbrodni dokonała radziecka policja polityczna na mocy uchwały ówczesnych władz ZSRR.
Obchody 75. rocznicy tych tragicznych wydarzeń odbyły się 12 kwietnia. Rozpoczęły się Mszą św. w sanktuarium. Tam, przed obrazem Matki Bożej Głogowieckiej, zwanej Matką Bożą Cierpiącego Narodu, modlono się za pomordowanych, ale też za ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Mszę św. celebrował ks. Stanisław Hajkowski, salezjanin. – Nie byłoby tych ofiar, gdyby nie zbrodnia w Katyniu – mówił w homilii. – Lecieli tam, by oddać hołd tym, których szczątki spoczywają w lesie katyńskim. Prawda o tej zbrodni miała nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Stała się największym kłamstwem XX wieku. Potędze kłamstwa przeciwstawiała się jedynie rodzinna, ustna tradycja, przekazywana przez pół wieku w wielu polskich domach.
Pod koniec Eucharystii kustosz sanktuarium ks. Piotr Kalisiak podziękował licznie przybyłym pocztom sztandarowym, wiernym i członkom Rodziny Katyńskiej, przedstawicielom służb mundurowych, władz samorządowych i państwowych. Obecni byli m.in. poseł na Sejm Tadeusz Woźniak, starosta kutnowski Krzysztof Debich, prezydent Kutna Zbigniew Burzyński i wójt gminy Kutno Jerzy Bryła. Zgromadzeni w sanktuarium, przy dźwiękach strażackiej orkiestry dętej, udali się na cmentarz. Prezydent Burzyński przypomniał zebranym, że lista Katyńczyków ziemi kutnowskiej liczy po ostatniej weryfikacji 183 osoby. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem i odśpiewaniem „Roty”. Obchody przygotował Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie przy współpracy z NSZZ „Solidarność” Podregionu Kutno.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się