W Szymanowie osoby żyjące radami ewangelicznymi dziękowały Bogu za swoją konsekrację.
W sobotę 18 kwietnia, w ramach ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Osób Konsekrowanych, w domu generalnym sióstr niepokalanek osoby żyjące radami ewangelicznymi przeżywały dzień skupienia. W modlitwie uczestniczyły zarówno męskie, jak i żeńskie zgromadzenia. Te drugie, gdy idzie o liczebność, były w zdecydowanej większości.
W programie całodziennego spotkania znalazły się: prezentacja wszystkich zgromadzeń, świadectwo s. M. Teresy, apostolinki, adoracja Najświętszego Sakramentu, uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby, konferencja na temat życia konsekrowanego i wspólna agapa.
Dzień skupienia przeżywany we wspólnocie był niezwykle radosnym, pięknym i świętym czasem. Wiele radości i pokoju, zwłaszcza w serca sióstr, wniosło świadectwo s. M. Teresy Rossi, apostolinki, która zachęcała zebranych do dawania młodym ludziom czasu na rozeznanie powołania w wielkiej wolności serca.
– Życie jest darem Pana Boga. Każdy człowiek musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie, jak chce to życie przeżyć – mówiła s. M. Teresa. – Najważniejsze jest odkryć dar, który nosimy wewnątrz. Odkryć go w wolności i prawdzie, bo wszystkie powołania są piękne. Ważne, by każdy kochał swoje powołanie i swoje miejsce. Będąc w swoim miejscu, człowiek ma w sercu pokój i staje się nosicielem pokoju – przekonywała s. Rossi, która zapoznała zebranych także z nową inicjatywą zwaną Niewidzialnym Klasztorem.
Niewidzialny Klasztor jest nieustającą modlitwą, ofiarą i poświęceniem za powołania. Włączający się przyjmują na siebie pewne zobowiązania. Przynajmniej raz w miesiącu każdy zapisany osobiście lub razem ze wspólnotą ofiarowuje: jeden dzień lub jedną godzinę modlitwy za wszystkie powołania, a także jeden dzień trudów i cierpień, jako wynagrodzenie za powołania zaniedbane lub zdradzone.
Każda zapisana osoba otrzyma legitymację. W ten sposób wszyscy uczestniczący w tym dziele będą tworzyć Niewidzialny Klasztor modlitwy i poświęcenia w szczególnej intencji: aby Ojciec posłał powołanych do kapłaństwa, życia konsekrowanego, by głosili Ewangelię, zgodnie z potrzebami Kościoła i ludzkości, aby powołani przyjmowali z wielkodusznością i radością własne powołanie, a także by wszystkie osoby konsekrowane Bogu były wierne i uświęcały się, angażując swoje siły dla zbawienia ludzkości.
Biskup Andrzej F. Dziuba, przyjmując to dzieło, wystosował do wszystkich przełożonych wspólnot życia konsekrowanego w diecezji łowickiej list, w którym zaprasza do hojnej odpowiedzi na nową inicjatywę.
Więcej o Niewidzialnym Klasztorze w 18. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego” na 26 kwietnia.