Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bezdomny bociek

W miejscowości Gołębiew Nowy w gminie Kutno trwa mieszkaniowy dramat bocianów.

O sprawie bocianów, które nie mogą znaleźć miejsca na gniazdo, media i gminę Kutno poinformowali mieszkańcy Gołębiewa Nowego. By ptaki mogły zbudować gniazdo, potrzebują ramy, na której mogłyby wznieść swój dom. Niestety w okolicy takiej konstrukcji nie ma. Nie ma też wolnego gniazda, które boćki mogłyby zaadaptować na swoje mieszkanie. Uwadze mieszkańców nie uszedł fakt, iż jeden z ptaków każdą noc spędza na słupie. Na szczęście po interwencji zgłosiły się osoby, które chcą sfinansować wykonanie stelaża pod gniazdo. Jest więc nadzieja na to, że już niebawem ptaki będą mogły rozpocząć budowę swojego mieszkania.

Warto dodać, że bociany przez wielu traktowane są jak dobrzy sąsiedzi. Ciepło myśli się o nich zwłaszcza na wsi. Wiele osób przypisuje im cechy ludzkie. Nic więc dziwnego, że każda bociania tragedia wywołuje natychmiastową reakcję i chęć pomocy. Wielu ludzi bociana traktuje także jako symbol ojczystego krajobrazu.

Porównując liczbę bocianów w Polsce z ogólną liczebnością tego gatunku, łatwo ustalić, że Polskę zasiedla niemal 25 proc ogółu. Przyszłość tego gatunku w znacznej mierze zależy więc od  jego sytuacji w naszym kraju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama