Nowy numer 33/2018 Archiwum

Bezdomny bociek

W miejscowości Gołębiew Nowy w gminie Kutno trwa mieszkaniowy dramat bocianów.

O sprawie bocianów, które nie mogą znaleźć miejsca na gniazdo, media i gminę Kutno poinformowali mieszkańcy Gołębiewa Nowego. By ptaki mogły zbudować gniazdo, potrzebują ramy, na której mogłyby wznieść swój dom. Niestety w okolicy takiej konstrukcji nie ma. Nie ma też wolnego gniazda, które boćki mogłyby zaadaptować na swoje mieszkanie. Uwadze mieszkańców nie uszedł fakt, iż jeden z ptaków każdą noc spędza na słupie. Na szczęście po interwencji zgłosiły się osoby, które chcą sfinansować wykonanie stelaża pod gniazdo. Jest więc nadzieja na to, że już niebawem ptaki będą mogły rozpocząć budowę swojego mieszkania.

Warto dodać, że bociany przez wielu traktowane są jak dobrzy sąsiedzi. Ciepło myśli się o nich zwłaszcza na wsi. Wiele osób przypisuje im cechy ludzkie. Nic więc dziwnego, że każda bociania tragedia wywołuje natychmiastową reakcję i chęć pomocy. Wielu ludzi bociana traktuje także jako symbol ojczystego krajobrazu.

Porównując liczbę bocianów w Polsce z ogólną liczebnością tego gatunku, łatwo ustalić, że Polskę zasiedla niemal 25 proc ogółu. Przyszłość tego gatunku w znacznej mierze zależy więc od  jego sytuacji w naszym kraju.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma