Na różne sposoby mieszkańcy miast i wsi manifestowali przywiązanie do biało-czerwonej flagi.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Święto to zostało ustanowione 20 lutego 2004 roku. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za granicą. Z roku na rok coraz więcej osób i instytucji nadaje uroczysty charakter temu dniu. W Kutnie po raz drugi odbył się "Bieg ku biało-czerwonej". Jego uczestnicy mieli do przebycia 1600 metrów. Wyznaczoną trasę pokonało kilkaset osób, wśród których byli dorośli, dzieci, a także całe rodziny. Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów biało-czerwoną koszulkę.
W Skierniewicach obchody rozpoczęły się od uroczystego przekazania mieszkańcom 20-metrowej flagi z ratusza. Otrzymana flaga została ulicami miasta przeniesiona do kościoła garnizonowego, gdzie została poświęcona przez ks. mjr. Pawła Piontka, proboszcza parafii. Później narodowy symbol zawisł na maszcie przy kościele garnizonowym. Zgromadzona młodzież i wierni oklaskami wyrazili swoją radość i przywiązanie do tego symbolu.
- Dziś patriotyzm i polskość dla wielu ludzi nie mają znaczenia - mówi z żalem 87-letni pan Marian. - Dla nas orzeł i flaga były i są świętymi symbolami, które zagrzewały do walki i dodawały odwagi. Widząc harcerzy niosących ogromną flagę, nie powstrzymałem łez. Na nowo odżyły we mnie wspomnienia związane z II wojną światową, z walką o niepodległość. I choć minęło już tak wiele lat, znów przed oczami ukazał mi się obraz mojego kolegi biegnącego z flagą na niemieckie okopy. Nie miał już czym strzelać. Ale trzymał w ręku biało-czerwoną, więc biegł. Gdy padł, nie wypuścił jej z ręki. Tego obrazu nie zapomnę nigdy - wspomina wzruszony pan Marian.
Warto pamiętać, że polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdowały się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego względu na polskiej fladze biel jest u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Nie bez znaczenia jest także wybór 2 maja na święto flagi Rzeczypospolitej. Jednym z powodów jest fakt, że w tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta. Drugi powód sięga czasów PRL-owskich, kiedy to 2 maja zdejmowano wszystkie flagi, by nie były widoczne w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Święto flagi zostało wprowadzone 20 lutego 2004 roku.