Nowy numer 33/2018 Archiwum

Niespodzianki na wsi

W gminie Kocierzew Południowy Paweł Kukiz wygrał z obecnym prezydentem.

Państwowa Komisja Wyborcza oficjalne wyniki wyborów prezydenckich ogłosi prawdopodobnie we wtorek 12 maja, ale na podstawie informacji, które spływają z obwodowych komisji wyborczych, można wnioskować, że głosowanie w regionie, który obejmuje diecezja łowicka, nie odbiegało znacząco od wyników sondażowych podanych tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

W walce o najwyższy urząd w państwie liczyły się tylko trzy osoby - urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, kandydat PiS Andrzej Duda i niezwiązany z żadną partią Paweł Kukiz.

W większości obwodów wyborczych wygrał A. Duda. Szczególnie w rejonach wiejskich jego przewaga nad pozostałymi kandydatami była znaczna. W obwodach miejskich zdarzało się, że B. Komorowski uzyskał więcej głosów od kandydata PiS. Obaj mogli liczyć na podobne poparcie, na poziomie ok. 33 proc.

P. Kukiz w naszym regionie uzyskał ponad 20 proc. ważnych głosów. Znamienne, że w obwodach wiejskich zdarzało mu się zdystansować B. Komorowskiego, np. w gminie Kocierzew Południowy w powiecie łowickim uzyskał 311 głosów, przy 225 B. Komorowskiego. Bezkonkurencyjny w tej gminie był A. Duda, który zdobył 885 głosów.

Frekwencja w obwodach wiejskich była niższa niż w miejskich. W miastach naszej diecezji do urn wyborczych poszło ok. 50 proc. uprawnionych do głosowania, gdy np. w gminie Bielawy - tylko 39,8 proc.

W Sochaczewie A. Duda uzyskał 34,34 proc. głosów, B. Komorowski - 33,62 proc., a P. Kukiz - 23,27 proc. Czwartego w kolejności uzyskanych głosów Janusza Korwina-Mikkego poparło tylko 2,69 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła 47,94 proc.

W Łowiczu A. Duda zdobył 33,33 proc. głosów, B. Komorowski - 32,03 proc, P. Kukiz - 23,69 proc., a J. Korwin-Mikke - 3,77 proc. Frekwencja wyniosła 51,12 proc.

W całym powiecie łowickim frekwencja wyniosła 47,07 proc. A. Dudę wybrało 41,17 proc. wyborców, B. Komorowskiego - 24,97 proc., a P. Kukiza - 21,45 proc.

Uzupełnienie: Dochodzą do nas informacje o innych gminach, w których Paweł Kukiz wyprzedził Bronisława Komorowskiego, np. w gminie Zagnańsk, pow. kielecki, woj. świętokrzyskie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • MałaDroga
  11.05.2015 19:54
  W mojej wiosce położonej na południu Polski także Kukiz wyprzedził Komorowskiego i nie będę ukrywał, że jestem z tego powodu dumny :)
  doceń 0
 • apendula_niewdziosek
  12.05.2015 00:56
  W całym województwie podkarpackim Komorowski ledwo o włos przed Kukizem. W lubelskim przewaga Komorowskiego ciut większa, ale jak popatrzyć na powiaty, robi się ciekawiej.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma