Nowy numer 21/2018 Archiwum

"Jaskółkowa" kapliczka

Podczas 360. łowickiej pielgrzymki w lesie za Gosławicami powieszono kapliczkę.

  Kapliczka zawisła na sośnie, zwanej przez pielgrzymów chojakiem
Sekretariat 360. ŁPP na Jasną Górę
W poniedziałek przed Zielonymi Świątkami do Częstochowy po raz 360. wyruszyła Łowicka Piesza Pielgrzymka, nazywana przez ojców paulinów "jaskółką pieszego pielgrzymowania".


Jak głosi tradycja, łowicka pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce. Pierwszy raz pątnicy z prymasowskiego Łowicza i okolic do Czarnej Madonny wybrali się pieszo w 1656 roku.

Impulsem była wieść o cudownej obronie Jasnej Góry, która miała miejsce rok wcześniej. Słysząc o tym, Księżacy postanowili Pani Jasnogórskiej podziękować za ocalenie sanktuarium i prosić Ją o przemianę serc wszystkich Polaków. Od tamtego czasu wędrują nieprzerwanie.


W tym roku, ze względu na okrągłą rocznicę, jeden z pątników - brat Jan ze Skierniewic, z parafii św. Jakuba - samodzielnie wykonał piękną kapliczkę, która podczas drogi została zawieszona w lesie. Wykonana jest z nierdzewnej blachy kwasoodpornej, dębowego drewna i marmuru. Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej otacza kontur Polski wykonany z bursztynów, które przekazała żona pana Jana.

Kapliczka jest oszklona. Zabezpiecza to wnętrze przed wpływem czynników atmosferycznych.

  Jubileuszową kapliczkę wykonał brat Jan ze Skierniewic
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
- Bardzo chciałem, by ta kapliczka była piękna, dostojna i trwała. Zamierzony cel chyba udało się osiągnąć. By podkreślić jej łowicki charakter, do środka włożyłem małą siedzącą łowiczankę i różę - kwiat, który zdobi wiele łowickich koszul i wełniaków - wyjaśnia pan Jan.

W dniu wyjścia pielgrzymki kapliczka została podczas Mszy św. poświęcona przez bp. Józefa Zawitkowskiego. Pątnik ze Skierniewic wykonał także 36 dużych różańców, po jednym na każde 10 lat pielgrzymki, które w czwartek wieczorem podczas apelu w Gidlach przekazano zasłużonym pielgrzymom.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma