Gimnazjum w Witoni ma szczególną patronkę. Swoją mądrość czerpała z wiary.
W poniedziałek 8 czerwca w Polsce przypadło liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi Królowej Polski. To także patronalne święto Gimnazjum w Witoni. Osiem lat temu placówka przybrała imię świętej, która - choć nazywana królową - to faktycznie była królem Polski (koronowana w 1384 r.).
Społeczność szkolna uczciła ten dzień akademią, na którą przybyli bp Andrzej F. Dziuba, ks. Ireneusz Chmielowski SAC, dziekan kutnowski, i ks. Zbigniew Olton, proboszcz parafii św. Katarzyny w Witoni. Uczniowie klasy IIa pod kierunkiem ks. Sebastiana Antosika przedstawili najważniejsze fakty z życia św. Jadwigi, a także współczesne wydarzenia, gdy została kanonizowana i ogłoszona patronką Polski.
Po akademii uczniowie i nauczyciele wraz z dyrektor Iloną Jędrzejczak przeszli do pobliskiego kościoła. Bp Dziuba sprawował tam Mszę św. i udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży. W homilii podziękował za akademię. - Pokazaliście, że św. Jadwiga była mądrą kobietą. Potrafiła w swojej mądrości dostrzec niemal każdego - biednego i bogatego, małe dziecko i dorosłego. Swoją mądrość czerpała z wiary. Dlatego była tak uwielbiana przez poddanych - mówił bp Dziuba.
Ordynariusz łowicki poświęcił także obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który zawisł w kościele. Męczennik za wiarę i ojczyznę to postać szczególnie bliska ks. Oltonowi. Razem byli w tym samym seminarium.
Przy ołtarzu stał poczet sztandarowy gimnazjum. W Mszy św. uczestniczył również wójt gminy Witonia Mirosław Włodarczyk. W darze bierzmowani zanieśli m.in. puchary zdobyte w finale diecezjalnym rozgrywek ministrantów i lektorów w piłce nożnej oraz w finale ogólnopolskim w Elblągu.