Nowy numer 39/2023 Archiwum

O Matce źle się nie mówi

- Filmami jak "Ida" czy "Pokłosie" propagujemy, że II wojnę wywołali naziści, a nie Niemcy, a Polacy mordowali Żydów - mówił dr Florian Zieliński, emerytowany socjolog Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W Niepokalanowie odbyły się uroczystości upamiętniające 10. rocznicę śmierci europosła Filipa Adwenta, wielkiego patrioty, obrońcy polskości oraz życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Okoliczności wypadku, w którym zginął, do dziś nie zostały wyjaśnione.

Po Mszy św. w bazylice niepokalanowskiej odbyło się spotkanie, na którym wspominano postać tragicznie zmarłego. Dr F. Zieliński z Poznania omawiał książkę F. Adwenta "Dlaczego Unia Europejska jest zgubą dla Polski".

F. Adwent pisał, że ziemia nie jest towarem, który można produkować, dlatego nie może ona podlegać prawom rynkowym. Prędzej czy później posiadanie ziemi albo jego brak będzie decydowało o życiu i śmierci. To, co zostało siłą zabrane, może wrócić. Ale to, co zostało ekonomicznie utracone, nie wróci już nigdy.

W tym kontekście prelegent przypomniał zgromadzonym, że w historii pojawiały się organizacje i koncepcje podporządkowania ziem polskich Niemcom, jak Hakata czy Judeopolonia.

Dr Zieliński zwrócił także uwagę na zwrot narracji międzynarodowej dotyczącej szukania winnych wybuchu II wojny światowej. Jego zdaniem, istnieją trzy jej odsłony. Odsłona pierwsza: II wojnę wywołali Niemcy, którzy mordowali Polaków; odsłona druga: II wojnę wywołali Niemcy, a Polacy stali i patrzyli, jak mordują Żydów; trzecia odsłona: II wojnę wywołali naziści, a nie Niemcy, a Polacy mordowali Żydów.

Taka jest interpretacja historii na Zachodzie i taką propagują również polscy twórcy kultury. - Filmami jak "Ida" czy "Pokłosie" nadajemy ton tej narracji i to za publiczne pieniądze - konkludował. Niemców pokazuje się natomiast jako pokrzywdzonych. - Wypędzonymi byli Polacy,  m.in. moja rodzina. Z dnia na dzień mieliśmy się wyprowadzić nie wiadomo, dokąd - mówił.

W takim kontekście mieszkańcy zachodniej Europy nie będą sprzyjali Polakom, konkludował prelegent. Skoro przekaz jest taki, że to Polacy wywołali II wojnę światową, są kseno- i homofobami, to nikomu nie będzie ich szkoda. Świat się nawet tym faktem, że Polska przestaje istnieć, ucieszy.

- Jest projekt Prawa i Sprawiedliwości złożony w Sejmie, w który wprowadza utrudnienia dla obcokrajowców chcących kupić ziemię w Polsce: będą musieli mieszkać na stałe w Polsce, mówić po polsku i sami prowadzić dane gospodarstwo - mówił natomiast Zbigniew Kuźmiuk, poseł do Parlamentu Europejskiego, przypominając, że w maju 2016 roku mija okres ochronny dla polski w tym zakresie. Słuchacze zaczęli klaskać na te słowa.

Zdaniem Tadeusza Szczyrbaka, pomysłodawcy i lidera Rodziny Rodła z Wrocławia, ruchu społecznego, który zainicjował swą działalność w 2003 roku, Filip Adwent realizował w swoim życiu wartości uniwersalne. - Jest nimi także Pięć Prawd Polaków: jesteśmy Polakami, wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, Polak Polakowi bratem, co dzień Polak narodowi służy, Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle - mówił.

Więcej o obchodach 10. rocznicy śmierci F. Adwenta można przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast