Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Gdyby Chopin był skrzypkiem

Sannicki pałac kolejny raz gościł wyśmienitych artystów. Publiczność wypełniła wszystkie miejsca w sali koncertowej.

Te były już zarezerwowane na kilka dni przed niedzielnym koncertem, zorganizowanym przez Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina.

14 czerwca wystąpili dwaj znakomici muzycy jazzowi - pianista Jarosława Małys i skrzypek Maciej Strzelczyk. Postanowili sprawdzić, jak brzmiałaby muzyka naszego wielkiego kompozytora, gdyby Chopin był skrzypkiem.

Zaprezentowali projekt muzyczny "Skrzypce Chopina". Trzeba przyznać, że te autorskie aranżacje były świetne i z ogromnym uznaniem zostały przyjęte przez sannicką publiczność. Swobodne improwizacje mazurków czy nokturnów pokazały, że kompozycje Chopina brzmią doskonale zarówno na fortepianie, jak i w wersji skrzypcowej.

Gorąco przyjęta została również znana aktorka Barbara Bursztynowicz. Zaprezentowała polską poezję, poczynając od twórczości Jana Kochanowskiego, poprzez Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Juliana Tuwima, a kończąc na Halinie Poświatowskiej i Wisławie Szymborskiej.

  Wernisaż wystawy Michała Godlewskiego (z kwiatami)
ECA w Sannikach
Popołudnie z przesympatycznymi artystami zakończyło otwarcie wystawy malarstwa Michała Godlewskiego, zatytułowanej "Pejzaż okoliczny".

Malarz urodził się w Świniarach, miejscowości położonej między Sokołowem Podlaskim, Węgrowem a Siedlcami. Stamtąd pochodzi też Ludomir Benedyktowicz, malarz i literat, powstaniec styczniowy, który w powstaniu stracił obie ręce. - Jest on dla mnie wzorem, bo mimo kalectwa realizował swoje cele - mówił M. Godlewski.

Pan Michał sam jest ciekawą osobą - oprócz malarstwa, ma jeszcze wiele innych pasji, bardziej i mniej przyziemnych. Interesuje się m.in. złotnictwem, szeroko pojętą sztuką, fotografią, sztukami walki, podróżami.

Europejskie Centrum Artystyczne i Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach zapraszają na kolejne dwa spotkania. 21 czerwca o godz. 17 wystąpi młodzież z III LO w Płocku ze spektaklem przygotowanym z okazji 100. urodzin Jeremiego Przybory, a tydzień później w muszli koncertowej sannickiego parku odbędzie się koncert z cyklu "Smaki Muzyki". Zagra formacja Tango Stan Quintet. Na obie imprezy wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma