GN 3/2021 Archiwum

Biedronki dla patrona

W Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego zorganizowano Dzień Patrona.

W tym roku 1 czerwca przypadła 100. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego, jednego z najpopularniejszych poetów, którego wiersze znają zarówno dorośli, jak i dzieci. Od 8 czerwca 2002 roku jego imię nosi szkoła w Dębowej Górze. Każdego roku społeczność szkoły uroczyście obchodzi święto patronalne.

W środę 17 czerwca w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel "100 biedronek dla księdza Jana", który wraz z dziećmi przygotowały Zofia Dziędziela i Monika Zawadzka. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali twórczość patrona, skróconą wersję jego życiorysu, a także historię nadania szkole imienia. Recytacje zostały zilustrowane muzyką, śpiewem i grą na skrzypcach.

Z przygotowanej prezentacji dzieci dowiedziały się m.in., jak doszło do wyboru patrona, a także jak wyglądały przygotowania do uroczystości nadania imienia, którą swoją obecnością zaszczycił ks. Jan. Informacje wzbogacono zdjęciami z wizyt w mieszkaniu ks. Twardowskiego i z jego pobytu w szkole. Podczas apelu przywołano także słynne zdanie, które ks. Jan wypowiedział podczas uroczystości: "Jeszcze żywy i przed zgonem, a już jestem patronem" oraz inne zabawne teksty, na które dzieci reagowały salwami śmiechu. Niemałą atrakcją była także możliwość obejrzenia korespondencji, jaką z placówką prowadził ks. Twardowski. W związku z obchodami okrągłej rocznicy urodzin w szkole zorganizowano kilka konkursów, m.in. na portret patrona.

- Bardzo cieszymy się z tego, że naszej szkole patronuje ks. Jan Twarowski - mówi Agnieszka Gołębieska-Wesołowska, dyrektor szkoły. - Spotkania z ks. Janem były dla nas zawsze wielkim przeżyciem. Od kiedy został naszym patronem, co roku jeździliśmy na jego imieniny. Byliśmy też ze sztandarem na jego pogrzebie. Teraz, w miarę możliwości, nawiedzamy jego grób. Przez cały rok staramy się także na różne sposoby przybliżać jego twórczość - tłumaczy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama