Media z dystansem

W Niepublicznym Przedszkolu im. Świętej Rodziny odbył się wykład na temat "Dziecko w świecie bajek".

Prelekcję dla kilkudziesięciu rodziców wygłosiła Małgorzata Więczkowska, pedagog, medioznawcza, nauczyciel dyplomowany, której zainteresowania od lat kierują się w stronę pedagogiki medialnej, a zwłaszcza wychowania do mass mediów, manipulacji i zagrożeń oraz profilaktyki medialnej. W swoim wykładzie, który odbył się we środę 17 czerwca, mówiła o szansach i zagrożeniach, jakie niosą ze sobą media.

Na samym początku mówczyni zaznaczyła, że o ile same media jako wynalazki są dobre, o tyle treści, które przekazują, często pozostawiają wiele do życzenia. – Warto mieć świadomość, że 70 proc. tego, co przekazywane jest w mediach, to popkultura, czyli informacja kierowana do ludzi o najniższym intelekcie. A media wykorzystują wszelkie metody manipulacyjne, by wpłynąć na jak największą liczbę odbiorców – mówiła p. Małgorzata.

Przybyli na wykład słuchacze usłyszeli, że to, na co najbardziej wpływają media, to kultura, globalizacja i wychowanie. To ostatnie interesowało rodziców najbardziej. – Większość mediów lansuje dziś wszystkie grzechy główne. Bohaterowie negatywni ukazywani są bardzo atrakcyjnie, rzadko ponoszą odpowiedzialność za uczynione zło. Bardzo wyraźnie widać też cywilizację śmierci, o której wiele lat temu mówił Jan Paweł II – przekonywała prelegentka, która nie ukrywała, że najcenniejszym odbiorcą są dziś dzieci i młodzież, gdyż to oni staną się wiernymi i biernymi konsumentami.

A to, co najbardziej zatrważa, to fakt, iż media niesłychanie wpływają na system wartości, odwrażliwiają na agresję i wprowadzają erotyzację już w wieku przedszkolnym. Mówczyni zatrzymała się dłużej przy takich bajkach jak Monster High, Ben 10, Hello Kitty, Bakugan, czy Witch. Pani Małgorzata pokazała w jaki sposób media przekazują dzieciom i młodzieży wiedzę na temat okultyzmu, magii i satanizmu. Przy okazji wspomniała i o tym, że najczęściej potrzebującymi pomocy egzorcysty są dziś dzieci i młodzież.

Na szczęście prelegentka, wśród tak wielu trudnych informacji, nie zapomniała udzielić wskazówek, jak uczyć dzieci mądrze korzystać z mediów, których nie sposób dziś uniknąć. Wśród rad znalazły się takie, jak wspólne ustalenie zasad korzystania z TV i komputera, umieszczenie mediów poza pokojem dzieci, rozmowa na temat wybranych filmów, programów i gier telewizyjnych, ograniczenie czasu korzystania z mediów, dawanie dobrego przykładu mądrego korzystania z przekazów medialnych, a w razie potrzeby szukanie pomocy u specjalisty.

Pani Małgorzata nie ukrywała też, jak wielkim darem dla rodziny jest życie sakramentalne. – Egzorcyści mówią wprost, że szatan nie ma dostępu do dzieci, których rodzice korzystają z sakramentów. Niezwykłą obroną jest też róża różańcowa rodziców za dzieci. I myślę sobie, że jednym z lepszych patronów na dzisiejsze czasy jest św. Michał Archanioł, który pokonał diabła – przekonywała.

Wszyscy, którzy chcieliby zapoznać się z tematyką poruszaną przez Małgorzatę Więczkowską, zaproszeni są do odwiedzenia portalu www.edukacjamedialna.pl bądź zakupu książki „Co wciąga twoje dziecko?”.

Organizatorami wykładu byli Przedszkole Niepubliczne Diecezji Łowickiej im. Świętej Rodziny, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Źródła oraz Zespół Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..