Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pierwsze parafie

Bp Andrzej F. Dziuba wręczył neoprezbiterom dekrety wikariuszowskie.

We wtorek 23 czerwca poznamy zmiany dotyczące księży diecezji łowickiej. Jednak już dziś ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba wręczył dekrety neoprezbiterom. Ks. Łukasz Gawrzydek i ks. Tomasz Stępniak poznali swoje pierwsze parafie, w których będą pełnić od 1 lipca posługę wikariuszy.

Ks. Łukasz został posłany do parafii pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Górze Świętej Małgorzaty w dekanacie piątkowskim. Ks. Tomasz będzie wikariuszem parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie w dekanacie żyrardowskim.

- Przed wręczeniem dekretów nie towarzyszył nam stres. Raczej wielka radość, że już się wyjaśni, dokąd się udamy. Poznałem już część wiernych z międzyborowskiej parafii. Głównie młodych. Byłem z nimi dwukrotnie na wyjazdach wakacyjnych. . W czasie jednego z nich posługiwałem jako diakon. Mam więc punkt odniesienia. Czuję się pewniej, bo wiem, że mogę liczyć na pomoc tych osób, gdy zacznę posługę w parafii - mówi ks. T. Stępniak.

Dla ks. Łukasza pierwsza parafia wikariuszowska stanowi większą niewiadomą. - Najpierw bliżej chcę poznać życiorys patronki parafii oraz miejscowości, w której stoi kościół. Ksiądz proboszcz nas, kleryków, zawsze chętnie gościł. Parafian pamiętam z wielkiej hojności i życzliwości. Gdy pojechaliśmy tam po płody rolne dla seminarium, samochód, choć duży, nie pomieścił wszystkich darów i trzeba było jechać jeszcze raz. - mówi ks. Ł. Gawrzydek.

Wręczenie dekretów miało szczególny charakter. Rozpoczęło się modlitwą "Anioł Pański". Bp Dziuba pogratulował nowym wikariuszom i przedstawił im ich proboszczów -  ks. Ryszardę Pajdę z Góry Świętej Małgorzaty i ks. Krzysztofa Krawczyka z Międzyborowa. Doświadczeni kapłani będą teraz wprowadzać neoprezbiterów w życie parafii.

Gratulacje neoprezbiterom złożyli również wikariusz generalny ks. Wiesław Wronka, który pokrótce opisał zasady funkcjonowania kurii, oraz kanclerz kurii ks. Stanisław Plichta, który pouczył nowych wikariuszy o obowiązkach kapłana, m.in. uczestnictwie w corocznych rekolekcjach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama