Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pięć języków miłości

W Domu Rekolekcyjnym w Wiskitkach odbyły się rekolekcje dla małżeństw.

Uczestniczyło w nich 12 par z różnym stażem małżeńskim (od 8 do 30 lat). Temat zaproponowany przez s. Annę Marię Pudełko, apostolinkę, dotyczył budowania jedności małżeńskiej poprzez dialog. Konferencje miały pomóc małżonkom jeszcze bardziej otworzyć się na tajemnicę Bożej miłości, która jest jednością Trzech Osób. Odkryć, jakie zranienia w miłości dotknęły ich serc, aby otworzyć się na Boże uzdrowienie i móc kochać w sposób bardziej wolny, dojrzały, odpowiedzialny. Małżonkowie dowiedzieli się, jak z serca „zamrożonego w uczuciach”, wiecznie „głodnego” uwagi czy „niepewnego” własnej wartości uczynić serce zdolne do przyjmowania i ofiarowywania miłości.

Małżonkowie poznali także sposoby przepraszania i przebaczania sobie tak, aby odbudowywać jedność. Uczyli się, jak wyrażać żal, wynagradzać za wyrządzoną przykrość czy ból, zmieniać dotychczasowe raniące postawy, jak prosić o wybaczenie. Poznali sposoby wyrażania sobie wzajemnie miłości w codzienności za pomocą pięciu języków: afirmacji, niepodzielnej uwagi, praktycznej pomocy, prezentów, dotyku.

Podczas rekolekcji był czas na dialog i spotkanie w parze, na Eucharystię i adorację Najświętszego Sakramentu, osobistą refleksję, film połączony z dyskusją i chwile odpoczynku. Dużym wsparciem dla rekolektantów była posługa proboszcza i opiekuna Domu Rekolekcyjnego ks. Witolda Okrasy.

W spotkaniu podsumowującym małżonkowie podkreślali, że najcenniejsza była dla nich możliwość „wyrwania się z pędu codzienności”, by zasłuchać się w Boga, samego siebie i współmałżonka. Szczególnie ważne były chwile dialogu w parach, gdzie małżonkowie mogli sobie nawzajem dziękować, przepraszać się, wyjaśniać i wspólnie planować przyszłość ich małżeństwa i rodziny.

Dużym komfortem była także zapewniona opieka dla dzieci, które w tym czasie miały swój program.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy