Nowy numer 38/2023 Archiwum

Spacery po nekropoliach

W Łowickim Ośrodku Kultury odbyła się promocja książki regionalisty i przewodnika PTTK Zdzisława Kryściaka "Pokój ich cieniom".

To owoc spacerów organizowanych od 2009 r. przez Koło Przewodników PTTK w Łowiczu po miejscowych cmentarzach - katedralnym oraz Emaus, nekropolii położonej po drugiej stronie miasta. Odbywają się co roku w listopadzie.

Z. Kryściak przez pięć lat oprowadzał łowiczan po cmentarzu parafii katedralnej i przylegającym do niego cmentarzu ewangelickim. Stąd książka podzielona jest na pięć rozdziałów - spacerów, podczas których można poznać ok. 100 osób związanych w mniejszym lub większym stopniu z miastem od XIX do XXI w. Do każdego ze spacerów dołączona jest mapka. Zawiera liczne zdjęcia, nekrologi, archiwalne materiały z prasy.

W spotkaniu promocyjnym wzięli udział m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i przewodniczący Rady Miasta Michał Trzoska oraz ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej. Autor książki podziękował Maciejowi Malangiewiczowi, dyrektorowi ŁOK. To dzięki projektowi jego placówki Małe Granty 2015 udało się wydać publikację.

Z. Kryściak podziękował też Agnieszce Pawłowskiej-Kalinowskiej, która zajęła się składem i korektą tekstu. Specjalne podziękowania skierował do swojej żony, dzięki której może realizować swoją przewodnicką pasję. Liczy, że jego książka zachęci mieszkańców do samodzielnego wędrowania szlakiem znanych łowiczan i odkrywania historii miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast