Nowy numer 3/2021 Archiwum

Krypty dla zwiedzających

Symboliczne rozpoczęcie prac budowlanych w podziemiach łowickiej katedry.

Od dwóch tygodni w bazylice katedralnej w Łowiczu trwają prace zmierzające do tego, by udostępnić dla zwiedzających krypty, w których pochowano 12 prymasów Polski. Zabezpieczono już ołtarze w nawie północnej świątyni, która wyłączona jest z użytkowania.

W poniedziałek 29 czerwca w obecności bp. Andrzeja F. Dziuby odbyło się symboliczne rozpoczęcie prac budowlanych w podziemiach katedry. Byli przy tym m.in. Wojciech Szygendowski, łódzki wojewódzki konserwator zabytków, i Katarzyna Starecka, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Skierniewicach, a także przedstawiciele władz Symboliczny moment rozpoczęcia prac   Symboliczny moment rozpoczęcia prac
Marcin Kowalik /Foto Gość
miasta i starostwa oraz kurii łowickiej.

Był również Aleksander Piotrowski, właściciel, i pracownicy firmy AC Konserwacja Zabytków z Krakowa, która zajmie się realizacją projektu. Krakowska firma wykonywała już prace konserwatorskie w łowickiej bazylice podczas jej ostatniej renowacji.

Ks. Adam Matysiak, ekonom diecezjalny, przedstawił zakres planowanych prac. I etap ma zakończyć się w tym roku. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło nań 500 tys. zł. W przyszłości planowane są również prace w nawie południowej. W obu nawach docelowo mają być wejścia do krypt. Ponadstumetrowe podziemne korytarze będą wentylowane. Projekt zakłada jak najmniejszą ingerencję w wygląd krypt.

Bp Dziuba poprowadził modlitwę w intencji prymasów, którzy spoczywają w katedrze - dawnej kolegiacie prymasowskiej. - Jest chyba znakiem Opatrzności, że prace, które podejmujemy, wpiszą się w 1050. rocznicę chrztu Polski. Myślę, że będą wielkim darem dla miasta i regionu - mówił ordynariusz łowicki.

Modlono się również za  pracowników, ich przełożonych, kierownika robót, inspektora nadzoru i wszystkich zaangażowanych w prace przy kryptach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama